Vyhledávání
      

zvonek širolistý (Campanula latifolia)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Zvonek širolistý je vytrvalý druh. Jeho plodem je trojpouzdrá tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi otvory naspodu. Tyto otvory se ve vlhkém prostředí opět uzavírají. Tobolka je zhruba kulovitá, s pěticípým kalichem, na vrcholu často i se zaschlou korunou. Má pět žeber hlavních a někdy i žebra vedlejší. Oplodí je přitiskle chlupaté, matné, má světle nebo středně hnědou barvu. Jedno plodenství má asi pět plodů, v jedné tobolce se vyvíjí asi dvě stě padesát semen.

Klíční listy jsou oválné až vejčité, lysé, na konci zaokrouhlené až nepatrně vykrojené, čepele jsou asi 4 mm, jsou naspodu stažené řapíky. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou přiokrouhlené až široce vejčité, na okraji nevýrazně chobotnaté až mělce vroubkované, naspodu mělce srdčité, čepele jsou 10 - 15 mm dlouhé, spočívají asi na stejně dlouhých řapících. Listy jsou na čepelích oboustranně chlupaté, řapíky jsou chlupaté zejména v horní polovině. Další listy jsou postupně podlouhlé a výrazně větší, na okraji nepravidelně vroubkované.

Čeleď:
Campanulaceae – zvonkovité

Výskyt:
U nás lemuje tato rostlina břehy potoků ve vyšších polohách. Roste také v křovinách poblíž usedlostí. Kromě toho se pěstuje na podobných místech ve velkých parcích a zahradách.

Množení:
Druh se množí generativně semeny a vegetativně krátkými výběžky z vřetenovitého kořene. Plody zrají od konce července do konce srpna a rychle vysemeňují. V zahradách se pěstují některé nižší taxony, u nichž mohou klíčit i čerstvá semena.

Semena jsou šířeny větrem a vodou, také člověk se svou pracovní činností podílí na jejich šíření a to tak, že rostlinu kultivuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.