Vyhledávání
      

Zvonek maličký (Campanula cochleariifolia)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Campanula je velmi bohatý, zahrnuje asi 250 druhů, rozšířených na severní polokouli. Jsou to rostliny rozmanitého vzhledu, mnohé vynikající skalničky. Jsou mezi nimi jednoleté, dvouleté i vytrvalé, druhy velmi nízké i vysoké. Mají jednoduché listy, listnatou lodyhu a zvonkovité květy, které jsou buď jednotlivé, nebo složené do různých květenství. Koruna má tvar zvonku : nálevkovitý, miskovitý, trubkovitý, v barvě modré, fialové, bílé i žluté. Plod je tobolka s četnými semeny. Při utržení pouští rostlina mléčnou šťávu.
Některé zvonky jsou choulostivé a obtížně se pěstují, jiné se naopak až nepříjemně rozrůstají. Mezi velmi plevelivé patří zejména zvonek řepkovitý (Campanula rapunculoides). Má tenké, dlouhé, výběžkaté, na konci ztloustlé oddenky hluboko v zemi, jejich vypletí je velmi obtížné.
Zvonek maličký patří mezi malé zvonky, které dobře rostou a bohatě kvetou. Je vysoký 5 -10cm, má řapíkaté okrouhle srdčité, hrubě pilovité listy. Květy nící, jednotlivé nebo po dvou. Koruna je světle modrá, 10 -18mm dlouhá, válcovitě zvonkovitá s krátkými korunními cípy. Kvete v červnu až srpnu. V přírodě roste na vápencových sutích a skalách evropských hor. Na skalce se rychle rozrůstá v sytě zelené koberce, krásné zejména v době květu. Jejich problém spočívá v jejich rozrůstání.
Pěstují se variety a kultivary s různou barvou květů, nejčastěji bílý Campanula cochleariifolia var. alba nebo kultivar ´R.B.Loder´ s většími poloplnými květy. Krásné velké květy má druh Campanula tridentata, který je vysoký 10 -15cm, má úzké celokrajné kopišťovité listy, na vrcholu se třemi malými zoubky. Listy tvoří bohatou přízemní růžici, z níž vyrůstají lodyhy s několika jednotlivými, až 3,5cm dlouhými květy. Koruna je jasně modrá s bílým středem. Kvete v dubnu a květnu, někdy koncem léta remontuje. Odlišný tvar květu má Campanula elatines. Má poléhavé až vystouplé křehké listnaté lodyhy, vytváří 8 -15cm vysokou podušku s mnoha modrofialovými květy, které se v srpnu otevírají do hvězdy, ze které vyčnívá čnělka.

Čeleď:
Campanulaceae - zvonkovité

Původ:
Zvonek maličký pochází ze severní polokoule. Campanula tridentata je původem z Kavkazu a Arménie.

Pěstování:
Zvonek maličký se velmi rozrůstá, je třeba ho v růstu omezovat. Vyžaduje slunné stanoviště, humózní půdu. Musíme ho sázet na místa, kde nebude ohrožovat svým růstem ostatní rostliny. Campanula elatines vyžaduje polostín.

Množení:
Zvonky se množí semeny, dělením nebo řízky.

Choroby, škůdci:
Nepřítelem zvonků jsou měkkýši, před kterými musíme choulostivé druhy chránit.

Použití:
Zvonky malého vzrůstu jsou vhodné do skalek, skalních štěrbin a zídek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.