Vyhledávání
      

zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 90.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné, pilovité, vejčité, kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Zvonek broskvolistý je vytrvalá bylina s šikmým, válcovitým oddenkem a 50 -90cm vysokou, vzpřímenou, většinou jednoduchou a nejčastěji lysou, občas spoře rozvětvenou lodyhou, s 3 -8 květy.

Listy jsou lysé, lesklé, spodní obyčejně na okraji brvité a nejspodnější podlouhle obvejčité až obkopinaté, špičaté, ztenčené v řapík. Střední a hořejší listy lodyžní jsou čárkovitě kopinaté, až čárkovité, přisedlé, špičaté a celokrajné nebo drobně pilovité.

Velké květy mají dost krátké stopky a skládají jednoduchý a obyčejně jednostranný hrozen. Květní stopky mají naspodu dva listeny. Kalich květů je složen z pěti cípů, které jsou kratší než polovina výšky koruny a jsou podlouhlé až čárkovité, 2 -4mm široké, špičaté a zprvu odstávající, poté vzpřímené. Kališní rourka je lysá nebo porostlá tuhými chlupy.

Koruna je široce zvonkovitá, živě modrofialová, zřídka bílá, s pěti cípy, které jsou asi 8mm dlouhé. Tyčinek je pět. Spodní semeník je složený ze tří plodolistů, mění se v žebernatou, 10 -15mm dlouhou tobolku, která se otevírá třemi otvory a obsahuje leskle hnědá, podlouhlá, asi 0,6mm dlouhá semena.

Zvonek broskvolistý je krásná rostlina, která v lodyze obsahuje mléko.


Čeleď:
Campanulaceae - zvonkovité

Výskyt:
Zvonek broskvolistý roste v lesích a na pasekách, na křovitých místech a pahorkatinách až do subalpínského pásma skoro v celé Evropě a Sibiři.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.