Vyhledávání
      

žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegiifolium)

Trvalky > 

Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Žluťucha orlíčkolistá je vyšší vytrvalý bylina, rozmnožující se pouze generativně okřídlenými nažkami, které zrají od srpna do počátku podzimu a rychle z rostlin opadávají. Semena nažek nemohou klíčit hned po uzrání vzhledem k tomu, že nemají dovyvinuto embryo. To dorůstá několik měsíců při nízkých teplotách a ve vlhku, vlastní klíčení ale probíhá při teplotách vyšších, proto se klíční rostliny mohou objevovat až na jaře, většinou až počátkem května.

Korunní lístky se v květech této rostliny nevyvíjejí a jejich funkci opticky nahrazují četné dlouhé fialové nitky tyčinek.

Nažky jsou sestaveny do bohatých, latovitých plodenství. Plody jsou v obrysu podlouhlé, s třemi velkými, blanitými křídly. Na vrcholu jsou protažené v zobánek, na bázi mají vytrvalou, křehkou stopku plodní. Oplodí je hladké, olysalé dlouhými tmavými chlupy, jeho barva je světle hnědá. Plody jsou asi 8 mm dlouhé a 3 mm široké. Plodní stopka je dlouhá asi 4 mm. V jednom plodenství bývá kolem 300 nažek.

Semena jsou trojboká, v obrysu podlouhlá, na hřbetní straně oblá, k oběma koncům zašpičatělá, na bázi je okrouhlý semenný pupek. Osemení je slabě až středně lesklé, hladké a má světle až tmavohnědou barvu. Délka semen je průměrně 4 mm, šířka 1,5 mm.

Křídla značně snižují specifickou hmotnost plodů rostliny, proto jsou plody rozšiřovány větrem a za vhodných podmínek také vodními proudy. Nažky mohou na vodní hladině plavat i několik dní.

Klíční listy jsou široce vejčité, na konci zaokrouhlené až velmi mělce vykrojené, řapíky v délce čepelí, které jsou 6 - 8 mm dlouhé, lysé, trojžilné. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě listové růžice, jsou trojčetné, mají tenké řapíky, přes 20 mm dlouhé, jednotlivé lístky jsou široce okrouhlé, čepele mají asi 10 mm v průměru a jejich řapíčky jsou asi v délce poloviny čepelí, které jsou v koncové části nepravidelně laločnaté až hrubě vroubkované, lysé, s výraznou žilnatinou. Další listy jsou členitější, postupně dvakrát trojčetné až dvakrát zpeřené a podstatně větší.

Čeleď:
Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje kolem lesních potoků v humózních lesích, na prameništích a v nivách z podhorského až do subalpínského pásma roztroušeně.

Použití:
Někdy se tento druh pěstuje v parcích.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.