Vyhledávání
      

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
náhrada trávníku, půdopokryvná rostlina
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Zběhovec je znám už od starověku, údajně se používal k léčbě dny. Jeho rodové jméno Ajuga možná vzniklo jen záměnou slabik ze slova ajuga, které je odvozováno z řeckého agyios, tedy výrazu označujícího slabost končetin. Jiní autoři se domnívají, že jméno je odvozeno z latinského „abiga“, a to z výrazu „abigere“ = vyhánět, zapuzovat a to údajně proto, že ve starověku prý patřil zběhovec k abortivům.
Existuje 40 -50 druhů, které rostou, jen s výjimkou tropů, téměř po celém světě. Některé jsou jednoleté, mnoho jich je vytrvalých a jiné, dřevnatějící, rostou jako polokeře.
Do evropských zahrad se dostal jen původní evropský druh zběhovec plazivý. Kromě původního duhu se pěstují kultivary, zpravidla odlišné barvou listů. ´Atropurpurea´ má červenohnědé listy a svítivě modré květy, ´Multicolor´ má listy proměnlivě pestré, žlutě, červenohnědě a zeleně skvrnité. Tento kultivar se ale takto zbarví jen na slunném stanovišti.
Zběhovec plazivý je vytrvalá bylina s plazivými, poléhavými a rychle zakořeňujícími výběžky, kterými se rozrůstá do rozlehlých polykormonů a vytváří tak husté koberce. Kvetoucí lodyhy jsou 10 až 30cm vysoké, čtyřhranné, přímé nebo vystoupavé. Listy vyrůstají jednak v přízemní růžici, jednak vstřícně na lodyze. Květy jsou pyskaté ve vrcholových lichoklasech. Jsou fialově modré, zřídka bílé nebo růžové. Kvetou od dubna do července. Plod je tvrdka.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Zběhovec plazivý pochází z Evropy. Roste od západní Evropy po Írán. Nejčastěji se vyskytuje na lukách a ve světlých lesích, na pasekách, a v lesních okrajích, vždy ale na vlhkých půdách, v nížině i v horách. V Alpách je rozšířen až do výšky 2000m n.m.

Pěstování:
Zběhovec plazivý roste téměř v každé poloze, jen extrémně suché půdy nesnáší. Nejlépe se mu daří ve vlhkých nebo pravidelně zavlažovaných půdách. Nevyžaduje zvláštní údržbu, jen je potřebné ho občas omezit v růstu.

Množení:
Zběhovec se množí dělením i řízkováním.

Použití:
Zběhovec se v zahradách uplatnil jako rychle se rozrůstající půdopokryvná až kobercová rostlina, vhodná jak pro slunná stanoviště, tak do polostínu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.