Vyhledávání
      

Zaplevanka rozkladitá (Grindelia squarrosa)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
pilovité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Zaplevanka rozkladitá je dvouletá až vytrvalá rostlina s přímou lodyhou, dorůstající do výšky půl metru, někdy i více. Lodyha je nahoře větvená, listy střídavé, podlouhle vejčité, objímavě přisedlé, vroubkované, až osténkatě pilovité, zřídka i celokrajné, s pryskyřičnými žlázkami. Úbory jsou na konci větví, jednotlivé, o průměru až 3 cm.

Zákrovní listeny jsou pryskyřičně lepkavé, víceřadé, vybíhající v oblou šídlovitou, ven vyhnutou špičku. Květní lůžko nemá plevky, koruna je žlutá, paprsek mnohokvětý, terčové květy žluté. Plodem je podlouhlá nažka, s opadavým chmýrem.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Rostlina pochází ze Severní Ameriky. U nás bývala hojně pěstována jako léčivka, nyní se vysazuje spíše ojediněle jako okrasná rostlina. V některých lékopisech je uváděna stejně účinná zaplevanka nebo grindélie mohutná (Grindelia robusta).

Sklizeň:
Drogou je kvetoucí nať, trhaná v době plného květu, nejlépe dopoledne před jedenáctou hodinou.

Použití:
Droga obsahuje saponiny, silici, sliz, třísloviny, flavonidy, pryskyřici a minerální látky.

Podle lékopisu USA je droga vhodná k léčbě akutního i chronického zánětu průdušek a hlavně při začínajícím astmatu. Napomáhá k vykašlávání hlenů a projevuje účinek spasmolytický.

Ještě větší pole působnosti se grindélii otevírá při zevním užití, kdy může být používána formou roztoku k omývání, formou obkladů nebo také jako mast. Výborně léčí lehčí, zvláště kožní alergické popáleniny po kontaktu s kopřivou, bolševníkem velkolepým, routou, škumpou a jinými palčivými rostlinami. Může se použít také na některé kožní choroby spojené s vyrážkami, hnisavými záněty a vředy.

Při větším předávkování dochází ke spavosti, dostavuje se bradykardie neboli zpomalení tepu a později také ledvinové podráždění.

Drogu můžeme podávat samostatně i ve směsích. V současných poměrech je ale nutné si tuto rostlinu vypěstovat. Droga není vhodná pro malé děti, pro staré a přestárlé osoby, těhotné a kojící ženy. Není určena pro dlouhodobé užívání, Doporučuje se kombinovat ji s jitrocelem, květem měsíčku, s kořenem lékořice, s natí tymiánu apod.

V případě nedostupnosti drogu nahrazujeme květem sedmikrásky chudobky.

I když má tato rostlina výborné účinky, užíváme ji jen zřídka, protože zásobu z vlastního pěstování brzy spotřebujeme a droga zatím není jinak dostupná. Řada lidí ji ale pěstuje a ani netuší, jak je léčivá.

Musíme být vždy opatrní při dysfunkci ledvin. V takovém případě se nedoporučuje dlouhodobé používání, ani když je účinek sebelepší.

Homeopaticky využíváme pouze kvetoucí nať, nasbíranou počátkem květu. Rostlinu používáme především při všech potížích s dýcháním, od alergie, přes astma až po tuberkulózu plic, při zánětech hrtanu a hltanu, při rozedmě plic, kašli apod. zevně se používá při fotodermatózách.

Severoameričtí indiáni bylinu používali k výrobě amuletů a talismanů, které je měly chránit pře ohněm a popáleninami.

Mast připravená z této rostliny léčí některé formy atopického ekzému, vznikajícího, zejména u malých dětí, na podkladě alergie.

Mast, nálev nebo tinktura působí protizánětlivě, antibakteriálně, ale i protialergicky na všechny kožní projevy. V případě aplikace tinktury je třeba dát pozor na přecitlivělost na líh.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.