Vyhledávání
      

Záplevák zahradní (Helenium x hybridum)

Květiny > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá, červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Zápleváky jsou typické novosvětské hvězdicovité rostliny. Většinou jsou žlutokvěté, vitální a odolné. Kvetou v polovině léta a na podzim. V Zahradách se pěstují se asi tři druhy. Nejznámější byl záplevák podzimní (Helenium autumnale), rodičovský taxon zahradních zápleváků. Původně rostl v lesních pláštích, na lesních světlinách a na loukách amerického středo- a severozápadu a také v přímořských oblastech a v jihozápadní Kanadě.
Záplevák zahradní se pěstuje v řadě kultivarů lišících se raností či naopak pozdním kvetením, barvou a stavbou úborů. Kultivar ´Baudirektor Linne´ má úbory bronzově červené, ´Rubinkuppel´ rudé, ´Feuersiegel´ ostře žluté, červeně žíhané, ´Waltraud´ červenohnědé, zlatě lemované. Rané odrůdy jsou více větvené a celkově nižší než pozdní. Kvetou asi o měsíc dříve a často znovu vykvetou.
Zápleváky jsou vytrvalé byliny, v plném květu 100 -140cm vysoké (rané nižší kultivary jen 70 -90cm. Lodyhy mají silné až tlusté, přímé, olistěné. Listy jsou sbíhavé a tvoří na lodyhách jakási křídla. V horních patrech se větví do chocholičnatých květenství. Úbory mají vystouplé terče a paprsky široké, u původního druhu žluté, červeně žíhané, sehnuté mírně nazpět. Kultivary mají široce trojúhelníkové jazykovité květy na okraji zvlněné až vroubkované.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Asi 30 druhů této rostliny roste v Severní Americe a v Mexiku.

Pěstování:
Zápleváky vyžadují dostatek tepla, slunce a dostatečnou zálivku. Sucho nesnášejí. Po odkvětu se doporučuje hluboké seříznutí.

Množení:
Zápleváky se množí dělením pouze na jaře, kdy se také mohou přesazovat. Na podzim se nedoporučuje s rostlinami hýbat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.