Vyhledávání
      

vstavač nachový (Orchis purpurea )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 70.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vstavač nachový je statná, vytrvalá bylina vysoká 30 -70cm, při vadnutí voní kumarinem. Hlízky jsou vejcovité, lodyha přímá, v dolní části s podlouhlými až úzce vejčitými, na bázi objímavými, dost dužnatými listy s voskovým povlakem.

Květenství je hustý, všestranný klas, velký 5 -25cm. Květy jsou souměrné, vnější a dva vnitřní okvětní lístky jsou skloněné v krátkou, uzavřenou, tupou, hnědočervenou přilbu, střední vnitřní lístek přechází v třídílný, skloněný ostruhatý pysk, jehož střední díl je trojlaločný, 11 -20mm dlouhý, bělavý nebo světle růžový, nepravidelně purpurově skvrnitý, ve výkroji laloků je malý zoubek.

Tyčinka je jedna, pylová zrna jsou slepená ve dvě brylky, blizna je trojlaločná, prostřední lalok přeměněný v zobánek s jamkami pro stopky brylek. Semeník je překroucený, plod je tobolka s velmi drobnými semeny.

Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Orchidaceae – vstavačovité

Výskyt:
Tento vstavač roste na sušších travnatých svazích, ve světlých lesích v horských polohách v jižní Evropě, asijské části Turecka, v Alžírsku, vzácně u ve střední Evropě. V ČR je to silně ohrožený druh.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.