Vyhledávání
      

vrbka úzkolistá (Chamaenerion angustifolium)

Trvalky > 

Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Vrbka úzkolistá je vytrvalá bylina. Jejím plodem je tobolka, která má v obrysu čárkovitý tvar a v době zralosti puká čtyřmi chlopněmi po celé délce, chlopně pak brzy opadávají. Plody jsou sestaveny asi po padesáti do přímých, hroznovitých plodenství, obsahují asi 350 semen. Chlopně mají jedni střední žilku, v mládí jsou krátce chlupaté, červené, v době zralosti lysé, slámově žluté nebo světle hnědé, na vrcholu se zbytkem blizny. Tobolky jsou velké asi 8 cm dlouhé a 0,2 cm široké.

Květy jsou velké, světle červené, uspořádané do hroznovitého květenství.

Semena jsou drobná, vejčitá, na bázi protažená v okrouhlý pupek. Na vrcholu mají dlouhý, jemný, lesklý, prchavý chmýr. Osemení je slabě lesklé, podélně vrásčité, světle hnědé, chmýr je čistě bílý. Semena jsou asi 1,2 mm dlouhá a 0,4 mm široká. Chmýr je dlouhý asi 2 cm.

Klíční listy jsou oválně koníkovité, mají řapíky kratší než čepele, které jsou 2,5 - 4,5 mm dlouhé. První listy jsou vstřícné, podlouhlé, krátce řapíkaté. Jejich čepele jsou zpočátku o něco delší než u klíčních listů, později podstatně delší. Další dva listy jsou sblížené, jakoby vstřícné, obdobných tvarů, větší. Klíční rostlina je lysá, hypokotyl a řapíky bývají narůžovělé.

Čeleď:
Oenotheraceae – pupalkovité

Výskyt:
Rostlina roste především na pasekách a lesních světlinách i v křovinách podél cest a potoků, na křovinatých mezích i na lukách, na železničních náspech a ve vřesovištích, na zbořeništích a zídkách. Vyskytuje se od nížiny do subalpínského pásma, kde roste mezi kosodřevinou.

V severozápadní Evropě je známa i jako polní plevel. V Anglii se silně rozšířila ve vypálených vřesovištích. Je poměrně nevybíravá v klimatu i půdě, dává ale přednost půdám lehčím, humózním a štěrkovitým nebo kamenitým. Květy poskytují pastvu včelám.

Množení:
Rostlina se množí generativně semeny, která zrají od konce července do podzimu a hned vysemeňují. Klíčí pohotově po dozrání, po roce jejich klíčivost výrazně klesá. Rostlina se rozmnožuje také vegetativně bohatými oddenkovými výběžky.

Semena jsou dobře přizpůsobena k rozšiřování větrem a vodou.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.