Zpět na seznam

Vrbina tečkovaná

Lysimachia punctata

Detail
Kategorie Trvalky
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Vrbina tečkovaná je nenáročná trvalka s nápadnými žlutými květy na statné lodyze. Patří rostlině podobné vrbině obecné, která je u nás původní a běžnější.

Plody vyrůstají na dlouhých plodních stopkách průměrně po pěti lichopřeslenech, které tvoří vrcholová plodenství, obsahují kolem padesáti plodů. Plody jsou okrouhlé tobolky ve čtyřcípém vytrvávajícím kalichu. Kalichy i plodní stopky jsou hustě žláznaté. Jednopouzdrá tobolka má patrné srůsty plodolistů a puká čtyřmi chlopněmi. Oplodí je lysé, matné, často pomoučené, jemně síťované. Barva oplodí je středně hnědá. Tobolka měří v průměru asi 4 mm a obsahuje asi dvacet pět semen.

Semena jsou tříhranná až čtyřhranná, v obrysu mají tvar vejčitý, oválný nebo nepravidelný. Hrany jsou ostré, na jedné z nich je podlouhlý pupek. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, lysé. Semena jsou tmavohnědá, jejich hrany světlejší. Semena jsou asi 1,3 mm dlouhá a 0,6 mm široká.

Klíční listy jsou vejčité, na konci zaokrouhlené, naspodu stažené v řapík. Čepele jsou 3 - 4 mm dlouhé, řapíky mají asi poloviční délku. První listy vyrůstají vstřícně, mají široce vejčitý až vejčitý tvar, jsou tupě špičaté. Čepele jsou 5 - 8 mm dlouhé, řapíky o polovinu delší i více kratší. Epikotyl i další stonkové články jsou poněkud hranaté. Klíční listy jsou na rubu drobně tečkované.

Čeleď:
Primulaceae – prvosenkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v podhorském a horském pásmu, vzácněji v nížinách, v křovinách podél vodních toků, ve vlhkých nivách, ve světlých lesích, v bažinách a kolem pramenišť.

Množení:
Rostlina se množí generativně i vegetativně krátkými kořenovými výběžky. Plody zrají od srpna a semena z nich pomalu vysemeňují. Klíční rostliny se objevují zjara.

Semena jsou šířena hlavně větrem a vodou. V některých oblastech má na jejich šíření zásluhu také člověk.

Použití:
Druh se uplatní ve velkých parcích a větších zahradách v polostínu až stínu. V kultuře se sama vysévá.
Nové fotografie rostlin