Vyhledávání
      

vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata)

Trvalky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Vrbina tečkovaná je nenáročná trvalka s nápadnými žlutými květy na statné lodyze. Patří rostlině podobné vrbině obecné, která je u nás původní a běžnější.

Plody vyrůstají na dlouhých plodních stopkách průměrně po pěti lichopřeslenech, které tvoří vrcholová plodenství, obsahují kolem padesáti plodů. Plody jsou okrouhlé tobolky ve čtyřcípém vytrvávajícím kalichu. Kalichy i plodní stopky jsou hustě žláznaté. Jednopouzdrá tobolka má patrné srůsty plodolistů a puká čtyřmi chlopněmi. Oplodí je lysé, matné, často pomoučené, jemně síťované. Barva oplodí je středně hnědá. Tobolka měří v průměru asi 4 mm a obsahuje asi dvacet pět semen.

Semena jsou tříhranná až čtyřhranná, v obrysu mají tvar vejčitý, oválný nebo nepravidelný. Hrany jsou ostré, na jedné z nich je podlouhlý pupek. Osemení je jemně bradavičnaté, matné, lysé. Semena jsou tmavohnědá, jejich hrany světlejší. Semena jsou asi 1,3 mm dlouhá a 0,6 mm široká.

Klíční listy jsou vejčité, na konci zaokrouhlené, naspodu stažené v řapík. Čepele jsou 3 - 4 mm dlouhé, řapíky mají asi poloviční délku. První listy vyrůstají vstřícně, mají široce vejčitý až vejčitý tvar, jsou tupě špičaté. Čepele jsou 5 - 8 mm dlouhé, řapíky o polovinu delší i více kratší. Epikotyl i další stonkové články jsou poněkud hranaté. Klíční listy jsou na rubu drobně tečkované.

Čeleď:
Primulaceae – prvosenkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v podhorském a horském pásmu, vzácněji v nížinách, v křovinách podél vodních toků, ve vlhkých nivách, ve světlých lesích, v bažinách a kolem pramenišť.

Množení:
Rostlina se množí generativně i vegetativně krátkými kořenovými výběžky. Plody zrají od srpna a semena z nich pomalu vysemeňují. Klíční rostliny se objevují zjara.

Semena jsou šířena hlavně větrem a vodou. V některých oblastech má na jejich šíření zásluhu také člověk.

Použití:
Druh se uplatní ve velkých parcích a větších zahradách v polostínu až stínu. V kultuře se sama vysévá.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.