Vyhledávání
      

voskovka menší (Cerinthe minor)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
obvejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Voskovka menší patří do čeledi, ve které mají rostliny listy drsné a štětinatě chlupaté. Podle toho znaku se čeleď dříve nazývala drsnolisté. Skvrnité listy voskovky menší jsou ale lysé, hladké až voskové.

Ve větším vytrvávajícím kalichu se po oplození vyvíjejí čtyři, často ale i jedna až tři tobolky. Jsou jednosemenné nebo dvousemenné. Jednosemenné tvrdky mají tvar hruškovitý, dvousemenné jsou dvoulaločné, uprostřed s hlubokou rýhou. Na bázi je široce srdčitý pupek, na němž často zůstává zbytek plodní stopky. Oplodí má porcelánovitou konzistenci, je hladké, lysé, středně až silně lesklé. Jeho barva je šedohnědá nebo tmavohnědá, často s tmavším mramorováním. Plody jsou asi 3 mm dlouhé a 4,5 mm široké.

Klíční listy jsou podlouhle obvejčité, lysé, 11 - 13 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, naspodu ztenčené v krátký plochý řapík. Řapíky jsou srostlé v krátkou, trubkovitou pochvu. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou obvejčité, 20 - 30 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené až mělce vykrojené, naspodu klínovitě zúžené v krátký řapík, s výraznou střední žilkou, na rubu poněkud kýlnaté. Listy jsou oboustranně lysé, na líci drobně bradavičnaté, na rubu sivozelené.

Příměs tvrdek této rostliny není v konzumních obilninách nežádoucí, protože po semletí způsobují tzv. písemnost mouky a moučných výrobků. Oplodí obsahuje větší množství uhličitanu vápenatého a kysličníku křemičitého.

Čeleď:
Boraginaceae – brutnákovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje roztroušeně v teplých oblastech, na vápnitých půdách na úhorech a rumištích, u cest, ve starých vinicích, na lesních okrajích a někdy také jako plevel ve víceletých pícninách a obilninách.

Množení:
Druh se množí pouze generativně tvrdkami, které zrají postupně od srpna do podzimu. Klíční rostliny se objevují později zjara, většinou od poloviny dubna do počátku května.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.