Vyhledávání
      

volovec vrbolistý (Buphthalmum salicifolium )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 70.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, kamenité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Volovec vrbolistý je vytrvalá, 15 -70cm vysoká bylina, měkce chlupatá. Kořen je uzlovitý a vyrůstá z něj přímý, jednoduchý nebo rozvětvený stonek, jehož větvičky nesou po jednom úboru.

Listy jsou střídavé, různého tvaru, na obou stranách chlupaté. Nejspodnější mají obráceně vejcovitou nebo kopisťovitou čepel, která se zužuje do krátké stopky. Horní listy sedí na stonku zúženou bází čepele. Okraj listu je celistvý nebo zoubkatý.

Úbory jsou velké 20 -60mm. Jazykovité květy mají žlutou barvu a jsou 2 až 3krát delší než zákrov. Rourkovité květy terče jsou menší a stejné barvy jako jazykovité.

Plod je nažka s trojúhelníkovitým průřezem. Okrajové nažky jsou křídlaté, vnitřní oblé, všechny holé, bez chocholu.

Rostlina kvete v červnu až září.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Je to subatlantický druh, který patří mezi charakteristické druhy vápencových Alp. Roste na Šumavě a v údolí Dyje. Vyskytuje se na půdách z vápence a dolomitů, někde roste také na půdách pískových nebo žulových.

Vyžaduje výhřevné, mírně suché, převážně bohaté půdy, humózní, kypré, písečné až hlinité. Roste většinou ve skupinách na výslunných. Kamenitých i travnatých stráních, pasekách, na okraji křovin, v prosvětlených lesích dubů a borovic. U nás je chráněný. 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.