Vyhledávání
      

Violka dvoukvětá (Viola biflora)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod violek je velmi bohatý, zahrnuje až 400 druhů převážně vytrvalých bylin rostoucích po celém světě. Mnoho z nich je vhodných do skalek, bohatě kvetou a krásně voní.
Květy jsou souměrné s ostruhou, v různých barvách. Plod je trojpouzdrá tobolka s mnoha semeny, která mají přívěsek, oblíbenou pochoutku mravenců, kteří violku rozšiřují.
Velmi zajímavým jevem u některých druhů je kleistogamie (krytosnubnost) - květy se neotevírají, často jsou úplně zakrnělé, ale samy se opylí a dozrají v klíčivá semena.
Převážně jsou to nenáročné, dlouho kvetoucí druhy. Je ale několik vysokohorských violek s velkými fialovými květy, které je možné na skalce udržet jen stěží, např. Viola alpina, Viola grisebachiana, Viola calcarata aj. Z vysokých hor Balkánu, Alp a Karpat.
Violky se mezi sebou snadno kříží, a proto bylo vyšlechtěno mnoho kříženců, většinou s velkými květy různých barev. Nejznámější je Viola cornuta s mnoha hybridy.
Violka dvoukvětá má plazivý šupinatý oddenek, ze kterého vyrůstají ledvinitě srdčité, vroubkované, dlouze řapíkaté listy. Na přímých stopkách vykvétají v květnu až srpnu většinou dva, někdy jeden nebo tři sytě žluté nící květy s krátkou ostruhou a s červenými čárkami na dolním plátku. Roste ve vlhkých skalních štěrbinách, na vlhkých loukách a skalách, u horských poroků a pramenišť, častěji na kyselých horninách. Snadno se pěstuje ve vlhké humózní půdě a v polostínu.
Viola lutea je 10 -20cm vysoká, má přímé nebo vystoupavé lodyhy a květy až 4cm dlouhé, modrofialové nebo žluté, často dvoubarevné. Bohatě kvete v červnu a červenci a příjemně voní. Pochází z hor střední Evropy a Balkánu.
Nejznámější je jarní violka Viola odorata kvetoucí již v březnu nebo v dubnu, na podzim obvykle remontuje. Pěstuje se také plnokvětá forma a řada kultivarů, lišících se především barvou koruny.
Viola palustris má světle až růžově fialové květy, které nevoní. Roste na vlhkých rašelinných půdách a bažinatých loukách, rozrůstá se plazivými výhonky. Kvete v dubnu až červnu.

Čeleď:
Violaceae - violkovité

Původ:
Violka dvoukvětá je původem z vysokých hor Evropy, Asie a Severní Ameriky. Viola lutea pochází z hoe střední Evropy a Balkánu a Viola palustris z Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Pěstování:
Violka dvoukvětá se snadno pěstuje ve vlhké humózní půdě v polostínu.

Množení:
Violky se často samy vysévají a rychle se tak šíří. Množení také podporují mravenci, kteří roznášejí jejich semena.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.