Vyhledávání
      

Turanka kanadská (Conyza canadensis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
bílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
celokrajné, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, stonek
Použití: 
do vázy, v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Turanka kanadská je letnička s odstále chlupatou, přímou lodyhou, dorůstající výšky až jeden metr. Listy má střídavé, nedělené, velmi četné, úzké, obkopinaté, v řapík zúžené, záhy opadavé, horní listy čárkovité, přisedlé, celokrajné. Květy v latě, mnohoúborné, hroznovitě uspořádané. Úbory malé, o průměru 4mm, terč nažloutle bílý, květní jazýčky bílé nebo načervenalé, pouze 1mm dlouhé. Plodem je ochmýřená nažka. Kvete v červnu až říjnu. Názvosloví této rostliny prošlo různými změnami, od turanu kanadského, až k současné turance.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Turanka u nás není příliš známá. Pochází ze Severní Ameriky.

Pěstování:
U nás tato bylina zdomácněla na polích, rumištích, pasekách, písčinách a podél cest. Často roste na znečištěných místech, náspech železničních tratí, na skládkách.

Sklizeň:
Sklízíme kvetoucí nať.

Použití:
Droga obsahuje silici s hlavní složkou limonenem, připomínajícím vůní kmín. Dále jsou obsaženy flavonoidy, třísloviny, cholin, kyselina gallová, pryskyřičné látky, vosky atd.
Droga je výborným prostředkem močopudným, málo dráždícím ledviny. Výrazně podporuje vylučování kyseliny močové a tak může sloužit jako antirevmatikum a specifický prostředek proti dně. Tlumí vnitřní krvácení, průjmy a představuje velmi účinný lék při bronchitidě. Výrazně podporuje látkovou výměnu, zejména při kožních chorobách. Příznivě ovlivňuje tvorbu bílých krvinek.
Droga je vhodná jak pro samostatné podávání, tak do směsí. Nejsou známy žádné vážnější kontraindikace jejího podávání, ani vážnější nežádoucí účinky. Lze ji podávat i těhotným a kojícím ženám, ale v poloviční dávce, případně ve směsích. Malým dětem se samostatné podávání drogy nedoporučuje a ve směsích je ve vážnějších případech. Pro geriatrii je naproti tomu droga velmi vhodná, protože staří lidé na ni obvykle reagují příznivě a bez problémů. Vhodnými partnery pro kombinaci jsou zejména vřes, rdesno ptačí truskavec i ostatní rdesna, březový list, kořen jehlice trnité, oddenek pýru. Z cizozemských drog pak kořen sarsaparilly.
Turan kanadský je velmi vhodný pro homeopatii. Zpracovává se čerstvá kvetoucí nať, sbíraná v červenci až září. Pro nás je nejvhodnější výroba esence, i když je možné i jiné zpracování, například třením. Tinktury užíváme především proti veškerým krvácením, při silném menstruačním krvácení, při krvácení mimo menstruační cyklus, krvácení z dělohy, z myomu, krvácení z nosu, dásní, žaludku, močového měchýře nebo hemoroidů a při vykašlávání krve.
Turan je indiánská léčivka, v Evropě málo známá a přes poměrně velké rozšíření málo užívaná. Starý indiánský kmen připravoval z této byliny náplast (kašovitý obklad) na pohmožděné, zanícené, oteklé a jinak bolestivé koleno. Tento obklad má velkou léčivou sílu.
Ještě v roce 1640 je lékárníkem anglického krále Karla I., Parkonsonem, turan nazýván klasickou specialitou Ameriky. Už v roce 1473 je vykazován jako součást pařížské bylinkářské zahrady i zahrady botanické. Velmi rychle se rozšířil v našem pásmu a roste na mnoha místech světa.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.