Vyhledávání
      

Turan jednoúborný (Erigeron uniflorus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 7.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Do rodu Turan patří více než 240 druhů rozmanitého tvaru i velikosti, rozšířených v Evropě, Severní i Jižní Americe a v Austrálii. Jsou to rostliny jednoleté, dvouleté i vytrvalé, vysoké i nízké.
Turany jsou velmi podobné hvězdnicím a špatně se určují. Botanicky se od nich liší tím, že mají chmýr na nažkách pouze jednořadý, kdežto hvězdnice dvou až třířadý a jazykovité květy jsou u turanů kratší a hojnější. Úbory některých druhů turanů jsou jednotlivé a velké, u jiných malé, ale uspořádané do bohatých květenství. Jazykovité květy jsou většinou růžové, fialové až bílé. Kultivary mají různé barvy, květy v terči jsou převážně žluté.
Turan jednoúborný má celokrajné, na okraji mírně brvité listy v přízemní růžici. Je jen 3 -7cm vysoký, ale úbory má až 2,5cm velké. Jazykovité květy jsou fialové, někdy bílé, terč je žlutý, zákrovní listeny chlupaté. Kvete od července do září.
Erigeron humilis je nižší. Má celokrajné kopinaté, na okraji brvité listy tvořící přízemní růžici, měří pouze 4cm v průměru. Ze středu růžice vyrůstá 2 -3cm dlouhá chlupatá lodyha, na konci s jedním, až 2cm velkým úborem. Jazykovité květy jsou velmi tenké, světle fialové, květy v terči žlutohnědé a zákrov tmavě fialový, hustě chlupatý.
Nenáročný Erigeron leiomerus má kopinaté celokrajné v přízemní růžici. Lodyhy jsou listnaté, vysoké 7 -10cm. Jednotlivé úbory jsou až 2cm velké, se světle fialovými jazykovitými květy. Bohatě kvete přes celé léto.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Turan jednoúborný pochází z horských oblastí Evropy a arktických oblastí. Druh Erigeron leiomerus je původem ze Skalnatých hor. Erigeron uniflorus je domácí ve vyšších horských oblastech Evropy a Severní Ameriky.

Pěstování:
Turany jsou nenáročné rostliny, pěstují se snadno až na pár výjimek. Vyžadují pouze normální zahradní půdu a slunné stanoviště. Vysokohorským druhům bychom měli zajistit zimní kryt.

Množení:
Turany množíme výsevem, kultivary dělením trsů. Druh Erigeron leiomerus se často sám vysévá.

Použití:
Do skalek vybereme nízké druhy, např. Erigeron uniflorus, Erigeron alpinus, Erigeron leiomerus, Erigeron neglectus, Erigeron humilis a další. Vysoké druhy, vyšlechtěné do mnoha zahradních kultivarů pěstujeme na záhonech nebo jako solitéry v trávníku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.