Vyhledávání
      

Tulipán pozdní (Tulipa tarda)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 8.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, mrazuvzdorná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Celý rod zahrnuje asi 100 druhů, rozdělených podle typu a tvaru květu do několika skupin. Rostou ve stepních oblastech s extrémními klimatickými podmínkami. Nejvíce druhů roste na Blízkém východě, na západ zasahují až do jižní a střední Evropy.
Cibule tulipánů jsou kulovité nebo podlouhlé, obalené tenkou až kožovitou, nejčastěji hnědou slupkou. Vnitřní strana slupky je někdy pokrytá nápadnými chloupky až plstí, jindy jsou chloupky sotva viditelné. Z cibule vyrůstají listy různého tvaru, barvy i velikosti a mezi nimi jedna nebo více přímých chudě listnatých lodyh, na konci s jedním, někdy několika nápadnými květy. Barvy jsou různé.
Mnoho šlechtitelů se zabývá křížením tulipánů, známe několik tisíc kultivarů, většinou s velkými nápadnými květy.
Velmi oblíbeným druhem je tulipán pozdní, pouze 8 -15cm vysoký. Má úzké listy a přímou lodyhu s 1 -8 květy, které se rozevírají do hvězdy. Mají žlutý střed, špice okvětních lístků je bílá. Kvete v dubnu a v květnu, plod je trojpouzdrá tobolka.
Podobný je Tulipa urumiensis. Má svítivě žluté květy bez bílých konců.
Mezi krásné tulipány patří také Tulipa aucheriana. hnědá slupka jeho cibule má na vnitřní straně chloupky. Je vysoký 8 -10cm, má čárkovité listy a na jedné lodyze 1 -3 květy. Poupata jsou nící, později se napřimují a v květnu se rozevírají do růžové hvězdy.
Do skalky jsou vhodné například tyto druhy: Tulipa batalinii, Tulipa biflora, Tulipa kolpakowskiana, Tulipa linifolia.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Tulipán pozdní pochází z Turkestánu, Tulipa urumiensis z Íránu. Tulipa aucheriana je původem ze stepí Sýrie a Íránu.

Pěstování:
Pro skalky jsou, stejně jako u narcisů, vhodnější nízké botanické druhy. Jsou odolnější, netrpí tolik houbovou nebo virovou chorobou jako kultivary, a nemusíme je každou zimu vyndávat ze země. Pokud zjistíme, že některé tulipány mají pokroucené listy, okamžitě cibuli vyjmeme a spálíme. Místo ošetříme fungicidem a několik let tam tulipány nevysazujeme.
Tulipány vyžadují hlinitopísčitou, humózní, dobře propustnou zem, slunce a teplo. Jsou mrazuvzdorné, ale vadí jim deštivé léto.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.