Vyhledávání
      

Tulipán lesní (Tulipa sylvestris)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Doba květu: 
Duben
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
modrozelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
obruby, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Tulipán lesní je jeden ze dvou botanických druhů tulipánů, který svým rozšířením zasahuje i do Evropy. Patří do podrodu Eriostemones (s chloupkatými nitkami prašníků). Tato žlutě kvetoucí rostlina místy ve velké zplaňuje i v parcích, kde se sice rychle vegetativně množí, ale zřídka kvete. Právě pro tuto vlastnost se jinak hojně nepěstuje, ale občas se používá jeho varieta Tulipa sylveastris tabris, který má menší cibule a kanárkově žluté květy.
Tulipán lesní je robustnějšího vzrůstu na rozdíl od druhého jihoevropského druhu Tulipa australis. Má také žluté květy, je vysoký 15 -20cm a má načervenalé květní stvoly. Oba druhy nemají velkou pěstitelskou hodnotu. V zahradách se často pěstuje žlutě kvetoucí druh Tulipa tarda, který má na krátkém 10 -15cm krátkém 1 -8 hvězdicovitých bíložlutých a zvenčí hnědozelených květů. Je to jeden z nejkrásnějších tulipánů vhodný do skalky i na květinové záhony.
Tulipán lesní má vejčitou cibuli s oranžově hnědou slupkou pod kterou je cibule v horní části chloupkatá. Listy jsou úzké, kopinaté, modrozelené, dolní jsou rozložené po zemi. Poupata jsou nící, později se květy napřimují, jsou asi 4 -5cm dlouhé, zvonkovité až nálevkovité, žluté, zvenčí zelené. Plod je trojboká zašpičatělá tobolka. Rostlina je vysoká 30cm, kvete v dubnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Tulipán lesní roste v západní Asii, jižní Evropě, v Německu na teplých vinicích.Tulipa asustralis roste hlavně ve vřesovištích a na kopcích ve Středomoří, Portugalsku a Řecku.

Použití:
Tulipán lesní se často nepěstuje. Druh Tulipa tarda se používá do skalek i na květinové záhony. Je to jeden z nejkrásnějších tulipánů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.