Vyhledávání
      

Tulipán- kultivary (Tulipa)

Květiny > 

Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
zelená, žlutá, červená, modrá, fialová, černá, bílá, Nažloutlá, narůžovělá, červenobílá
Barva olistění: 
zelená, šedozelená, modrozelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (19 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Společně s narcisy a hyacinty patří tulipány mezi nejoblíbenější květiny pěstitelů a šlechtitelů, kteří měli k dispozici rozsáhlou škálu botanických druhů, poddruhů a variet, u kterých často dochází k samovolným somatickým mutacím, polyplodii, což jen zvyšuje zajímavost šlechtitelské práce.
Rod tulipa zahrnuje asi 100 druhů. Do Evropy se poprvé dostaly zahradní tulipány v roce 1554 z Cařihradu, a to do pražské botanické zahrady. Už koncem 16. století se pěstovaly po celé Evropě. Třicátá léta 17. století se považují za období „tulipománie“, protože došlo k obrovské poptávce po těchto květinách a ceny za jejich cibule vzrostly.
Z původních druhů vzniklo šlechtěním množství kultivarů a hybridů. V současné době je evidováno asi šest tisíc kultivarů zahradních tulipánů. Třídění kultivarů pro běžnou zahradnickou praxi je velmi složité a závisí především na tvaru a velikost květů. K jedenácti, resp. Dvanácti používaným skupinám náležejí další čtyři, zahrnující botanické variety a hybridy včetně botanických druhů. Jsou to tyto skupiny:
Rané odrůdy: - 1. jednoduché rané, 2. plnokvěté rané
Středně rané odrůdy: Mendelovy, Triumph-tulipány, Darwin-hybridy
Pozdní odrůdy: Darwinovy, liliokvěté, jednoduché pozdní, papouškovité, Rembrandtovy, plnokvěté pozdní, viridiflora (zelenokvěté tulipány)
Původní druhy: Tulipa kaufmanniana - jeho variety a hybridy, Tulipa fosteriana - jeho variety a hybridy, Tulipa greigii- jeho variety a hybridy, všechny ostatní původní druhy - jejich variety a hybridy

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Druhy rodu Tulipa rostou v oblasti Kaspického a Černého moře, odtud na sever v Malé a Střední Asii a na západ v jižní Evropě včetně středoevropského prostoru.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.