Zpět na seznam

Tulipán fosterův

Tulipa fosteriana

Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Výška rostliny od 20 cm do 50 cm
Barvy rostliny červená
Barvy listů šedozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny do vázy, skupinové výsadby
Popis

Velká skupina botanických tulipánů se dělí na podrody - Eriostemones a Leistemones. Liší se přítomností krátkých chloupků na nitkách tyčinek v květech u prvního podrodu, u druhého podrodu chloupky chybějí.
Tulipán Fosterův (Tulipa fosteriana) a tulipán Kaufmannův (Tulipa kaufmanniana) jsou nejznámější tulipány z podrodu Leistemones. Tulipán Fosterův roste v několika varietách, lišících se výškou rostlin a zbarvením květů i jejich středů, které jsou černé, černohnědé, ale i žluté nebo hnědé se žlutým lemem. V poslední době se stále zvyšuje počet hybridů tohoto botanického druhu. Jeho variety se kříží se zahradními kultivary tulipánů a v barvách květů těchto hybridů jsou zastoupeny nejrůznější kombinace červených, žlutých a bílých odstínů.
Do této skupiny patří i další významný botanický druh Tulipa greigii, který má výraznou kresbu na listech.
Cibule tulipánu Fosterova je téměř kulaté, s purpurově hnědou až oranžovou slupkou.Listy jsou široce kopinaté, až 20cm dlouhé, šedozelené nebo olivové, lesklé, na stonku je jich je 3 -4. Květy jsou až 15cm velké, zvoncovité, vnější okvětní lístky jsou oválně tupě špičaté, jasně šarlatové, zvenčí světlejší. Nepravidelný černý terč má žlutý lem, nitky jsou černé, úzké prašníky jsou hnědočervené se zlatým pylem. Plod je trojboká podlouhlá tobolka. Původní druhy jsou vysoké do 20cm, kultivary do 50cm. Tento tulipán kvete v dubnu, je plně mrazuvzdorný.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Tulipán Fosterův pochází z hor Střední Asie.

Pěstování:
Při pěstování kultivarů je a částečně i botanických druhů je důležité cibule pravidelně vyjímat ze země a v září nebo v říjnu opět vysadili do země. Cibule tulipánů se totiž každoročně během růstu listů a v době květu vyčerpávají a místo nich vyroste nová cibule s postranními cibulkami. Bez přesazování by ale vyrůstal na jednom místě stále větší počet cibulí, většina z nich však nekvete a má jen jeden přízemní list. Není to degenerace, jak se dříve mylně vysvětlovalo, ale neustálé zeslabování rostliny dělením cibulí na menší cibule a vyčerpáváním živin z půdy. Většině druhů tedy prospěje každoroční přesazení s rozdělením. U zahradních tulipánů je to nutné nejdéle po třech letech, botanické druhy mohou zůstat v zemi 4 -6 let.
Nové fotografie rostlin