Vyhledávání
      

Tromín zelný (Smyrnium olusatrum)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 90.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
zubaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Tromín zelný je statná rostlina, většinou dvouletá, i když se někdy chová jako trvalka, vysoká 90 -150cm. Žebernatá lodyha je zprvu plná, ale později často dutá. Kořen je v horní části silný, v dolní části se větví na tři nebo čtyři slabší kořeny. Listy jsou obvykle tmavě zelené, lesklé, složené ze tří nestejně velkých lístků se zubatým okrajem. Dolní listy jsou obvykle větší než horní a mohou dorůst až do délky 30cm. Smetanově žluté květy jsou uspořádány do okolíků a rozvíjejí se v období mezi dubnem a červnem. Dozrávají v malé černé plody jimiž se rostlina rychle šíří.

Rostliny byla oficiálně popsána v roce 322 př. Kr. Theofrastem, starověkým řeckým botanikem. Středověké latinské jméno této rostliny bylo „Petroselinum alexandrium“, což v překladu znamená „alexandrijská petržel“. Název naznačuje původ rostliny ve Středozemí, do Británie ji skutečně přivezli Římané.

Latinské rodové jméno tromínu je odvozeno z řeckého názvu myrthovníku a lze se domnívat, že to souvisí s jeho vůní, která se vůni myrhy podobá. Druhové jméno „ olusatrum“ znamená v překladu „černé koření“ a vztahuje se na semena, která se mohou mletá používat jako pepř.

Tromín byl ve středověku velmi rozšířený a běžně se pěstoval v klášterních zahradách. Objevuje se v mnoha receptech, které pocházejí z této doby. Používal se k ochucování jídel nebo jako zelenina až do doby, než ho nahradil celer. V zelinářských zahradách se často pěstoval až do začátku 18. století.

Čeleď:
miříkovité

Původ:
Tromín zelný pochází z jihozápadní Evropy. Roste na stinných nebo částečně zastíněných místech. Planě se vyskytuje v některých zemích Evropy, zejména v pobřežních oblastech.

Pěstování:
Tromín snáší dobře většiny typů půdy. Vyžaduje stinné nebo polostinné stanoviště. Semena se mohou vysévat brzy na jaře přímo na záhony, kde chceme rostlinu trvale pěstovat. Mladé rostlinky protrháváme na vzdálenost 60cm. K dosažení sladší chuti je dobré rostlinu na jaře druhého roku asi na čtyři týdny zakrýt zemí nebo slámou. Tento postup je znám jako blanšování.

Sběr:
Listy se sbírají v létě, lodyhy sbíráme, dokud jsou mladé nebo po skončení blanšování.

Množení:
Tromín se množí semeny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.