Vyhledávání
      

Trávnička trsnatá (Armeria caespitosa)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 6.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, chudé půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Trávničky si jsou značně podobné, nikdo přesně neví kolik druhů jich je. Někteří autoři uvádějí 50 druhů, jiní jen sedm. Velký rozdíl je ve velikosti druhů - od 5cm do 50cm.
Všechny trávničky jsou trsnaté a často se rozrůstají do velkých koberečků. Ze silného oddenku vyrůstá hustá růžice čárkovitých, 1,5 -15cm dlouhých listů. Květy jsou nahloučeny na konci jednoduchého nerozvětveného stvolu do kulovitých strboulů. Přívěsky listenů jsou otočeny dolů, srůstají v trubku a objímají stvol. Květy mají pět korunních, na bázi srostlých plátků. Plod je tobolka.
Trávnička trsnatá je nízká skalnička, tvoří husté polštářky, za květu jen 5 -6cm vysoké. Čárkovité listy jsou 2 -3cm dlouhé, složené v přízemní růžici. Velké polštáře u starších rostlin se často rozpadají a uprostřed se tvoří lysina. Rostlina má růžové květy, které vykvétají v dubnu až v květnu, většinou tak bohatě, že listy pod nimi zaniknou.
Pěstuje se několik kultivarů: ´Alba´ s bílými květy, vyšší ´Suendermannii´ a ´Bevan´s Variety´ s červenými květy a květenstvím téměř přisedlým na listové růžici. S červenými listy, růžově kvetoucí, běžně pěstovaný je druh Armeria maritima. v přírodě roste na suchých slunných místech, a proto jí na skalce dopřejeme stejné podmínky. Kvete v květnu až červnu a na podzim často remontuje.
Na skalkách se často pěstuje kultivar s bílými květy Armeria maritima ´Alba´ nebo s květy karmínově růžovými ´Rosea´. Kultivar ´Laucheana´ bohatě a dlouho kvete. Velmi málo se pěstuje Armeria welwitschii, je pěkná, nenáročná a mnohem mohutnější než ostatní druhy. Má 5cm široké a 10 -15cm dlouhé listy, stvoly vysoké až 50cm a strbouly čistě růžových květů měří 3cm v průměru. Kvete od prvního sněhu.

Čeleď:
Plumbaginaceae - olověncovité

Původ:
Trávnička trsnatá pochází ze Španělska a Portugalska, Armeria maritima je původem ze severozápadní Evropy a Severní Ameriky, Armeria welwitschii pochází ze Španělska.

Pěstování:
Trávničky se snadno pěstují, jen Armeria caespitosa je choulostivější a musíme ji vysadit na stanoviště s odklonem od slunce. Všechny ostatní vyžadují plné slunce a propustnou, písčitou až kamenitou, chudší zem. Nesnášejí vápník, a proto k úspěšnému pěstování přispívá nejen dobrá drenáž, ale také kyselá půda.

Množení:
Trávničky množíme dělením, řízky nebo semeny.

Použití:
Trávničky jsou vhodné na osázení skalek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.