Vyhledávání
      

tořič čmelákovitý (Ophrys fuciflora)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
šedozelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Tořič čmelákovitý vděčí za svůj druhový název podobnosti svých květů se čmeláky. Je 15 -40cm vysoký, s kulovitými hlízami. Lodyhy má silné, jen dole listnaté, pod květenstvím bezlisté. Přízemní listy jsou podlouhle vejčité, špičaté, sivozelené, ve středu lodyhy jen malé, pochvovitě objímavé. Řídké květenství skládají velké květy, vyrůstající z paždí světle zelených, bylinných, kopinatých listenů, delších než květy.

Jsou obloukovitě ohnuté, válcovité, lysé semeníky bývají nejčastěji okolo 1,3cm dlouhé. Vnější okvětní lístky jsou světle červené, růžové nebo bílé, zřídka nazelenalé, vždy ale zeleně žilkované, podlouhle vejčité, tupé, nazpět odstálé, třížilné, lysé, 9 -11mm dlouhé, vnitřní přímo odstálé, trojboce podlouhlé, růžové nebo nazelenalé, jen 3 -3,5mm dlouhé, na svrchní straně sametově chlupaté.

Široce obvejčitý, plochý nebo vypouklý pysk je na okrajích podvinutý nebo plochý, nedělený nebo trojlaločný, většinou hnědý až hnědonachový, na bázi se světlou, nejčastěji žlutou, lysou, tvarově velmi variabilní kresbou a dvěma hrboly, na konci se vzhůru obráceným, světle zeleným až žlutým, většinou zubatým přívěskem. Sloupek je delší než vnitřní okvětní lístky, s tupým, často až podvinutým koncem, brylky i jejich stopečky jsou světle žluté.

Čeleď:
Orchideaceae - vstavačovité

Výskyt:
Tořič čmelákovitý roste ve Středozemí, od severní Afriky a Španělska na východ po jihozápadní Turecko, Libanon a Izrael, západní Evropu až do Anglie, střední Evropu na sever až po Benelux, Německo, Československo a Maďarsko, Balkánský poloostrov.

U nás roste druh na Moravě v jižní části Bílých Karpat. Neroste u nás nominátní plemeno druhu, ale jen subspecie popsaná z našeho území.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.