Zpět na seznam

Tolice dětelová

Medicago lupulina

Detail
Kategorie Letničky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny půdopokryvná rostlina
Popis

Tolice dětelová se podobá drobným žlutým jetelům, od kterých se liší hlavně tvarem plodů.

Je to drobná, většinou poléhavá bylina, jednoletá nebo víceletá. Nepukavý lusk je v obrysu vejčitý až okrouhlým zploštělý. Silný zobánek je na boku plodu. Povrch plodu je matný, má vyniklou žilnatinu, rovnoběžnou s obrysem plodu, je roztroušeně bíle chlupatý nebo žláznatý, zejména při okrajích plodu. Barva plodu je tmavě šedohnědá až černá. Plod je asi 2,5 mm dlouhý. Barva plodů je tmavě šedohnědá až černá. Plod je asi 2,5 mm dlouhý a 1,6 mm široký, většinou obsahuje jen jedno semeno. V jednom plodenství bývá asi dvacet plodů.

Semena jsou oválná, středně zploštělá. Osemení je hladké, slabě až středně lesklé, má světle hnědou barvu, při vrcholu jsou semena někdy žlutozelená. Pupek je pod koncem kořínku, je výrazný, okrouhlý. Charakteristickým znakem tohoto druhu je hrbolek v místě otvoru klového. Semena jsou asi 1,5 mm dlouhá a 1 mm široká.

Klíční listy jsou oválné, 5 - 6 mm dlouhé, na konci zaokrouhlené, krátce řapíkaté, lysé. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice. První list je široce okrouhlý, na konci mělce vykrojený, ve výkrojku hrotitý, naspodu uťatý. Čepel je asi 8 mm široká a spočívá na řapíku dvakrát až třikrát delším. Řapík je dole pochvovitě rozšířen a po stranách vyrůstají čárkovité palisty. Druhý list i další listy jsou trojčetné, lístky široce obvejčité, na konci mělce vykrojené, s krátkou špičkou uprostřed. Řapíček koncového lístku je delší. Všechny listy jsou krátce chlupaté a zpeřenou žilnatinu.

Čeleď:
Viciaceae – vikvovité

Výskyt:
Rostlina je velmi hojná z nížiny do podhorských oblastí na sušších loukách, pastvinách, mezích, v příkopech, na rumištích jako plevel v zahradách a na polích. Z kultur zapleveluje hlavně vytrvalé pícniny a ozimy. Někde se také pěstuje jako pícnina nebo na zelené hnojení. Je to dobrá rostlina medonosná a pastevní.

Množení:
Rostlina se množí pouze semeny, která zrají od června do podzimu a z velké části zůstávají na rostlinách přes zimu. Klíčí od jara do začátku léta. Tolice má mnoho tvrdých semen, která klíčí až po porušení osemení. Semena si klíčivost udrží mnoho let. Ve velké míře je rostlina rozšiřována zvířaty, může být také šířena větrem a vodou nebo pracovní činností člověka.
Nové fotografie rostlin