Vyhledávání
      

Titonie okrouhlolistá (Tithonia rotundifolia)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 1.2 m do 1.8 m
Doba květu: 
Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá, oranžová, oranžovožlutá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
srdčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
V některých starších katalozích se tato letnička uvádí pod názvem Tithonia speciosa. Nebýt naší zimy, byla by to rostlina vytrvalá. Přitahuje zejména čmeláky, a to i uprostřed velkoměst.
Poměrně málo známá titonie okrouhlolistá není příliš prošlechtěná. Kromě původní plané rostliny se pěstuje jen málo kultivarů, např. oranžově červený ´Torch´ se zlatožlutými terči nebo ´Fackel´ s oranžovými terči a s tmavě oranžovočervenými jazykovitými květy v paprsku.
Titonie okrouhlolistá je 120 -180cm vysoká bylina s velkými srdčitými, plstnatě chlupatými listy, jejich čepel sbíhá v jakýchsi křídlech po řapíku a někdy je i nepravidelně laločnatá. Drobné trubkovité a jazykovité květy vyrůstají v koncových úborech na nápadně ztlustlých a dutých stopkách. Kvete od srpna do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Titonie okrouhlolistá pochází z Mexika.

Pěstování:
Titonie vyžaduje slunné stanoviště, na živiny bohatou půdu, vydatnou zálivku a přihnojování. Je dobré rostlinu zaštipovat a dosáhnout tak košatějšího vzrůstu a bohatšího kvetení. Nažky se vysévají koncem března do teplého prostředí, alespoň jednou se přepíchnou a koncem května se semenáčky vysazují na záhon.

Množení:
Titonii množíme semeny.

Použití:
V zahradách se tato letnička používá do vysokých skupin, jako letní výplň mezi vysokými trvalkami, např. mezi jiřinami, nebo ke krátkodobému zakrytí nevzhledných míst a plotů. Na chráněném místě se uplatní i jako až 150cm vysoká rostlina. Titonii je možné použít i k řezu, květy vydrží asi týden, ale nesnáší přepravu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.