Vyhledávání
      

svízel okrouhlolistý (Galium rotundifolium)

Trvalky > 

Barva květu: 
zelená, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
okrouhlé, vstřícné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Svízel okrouhlolistý je vytrvalá, nevysoká, útlá bylina. Plod je dvounažka, která se v době zralosti rozpadá. Vidlanovitá plodenství mají asi po patnácti dvounažkách. Nažky jsou kulovité nebo v obrysu široce oválné, na břišní straně mírně zploštělé. V hořejší polovině je patrný drobný, tmavý, okrouhlý plodní pupek, světle orámovaný. Oplodí je na hřbetní straně a bocích porostlé dlouhými, tuhými, nazpět ohnutými chlupy, je matné, má tmavohnědou barvu, chlupy jsou špinavě bílé. Průměr nažek je asi 1,2 mm.

Květenství jsou řídké, vidlanovité laty drobných, bělavých až nazelenalých kvítků.

Klíční listy jsou široce oválné, na konci nepatrně vykrojené, zřetelně řapíkaté, čepele jsou dlouhé 3 - 4 mm, se zřetelnou střední žilkou. První listy vyrůstají v lichopřeslenu, jednotlivé listy a zvětšené palisty vyrůstají vstřícně, jsou oválné až široce oválné.Čepele jsou 5 - 7 mm dlouhé, krátce řapíkaté, na konci zaokrouhlené,s nasazenou špičkou, mají zřetelnou žilnatinu. Čepele vlastních listů jsou na rozdíl od palistů zřetelně širší, okrouhlejší. Epikotyl a další stonkové články jsou čtyřhranné, krátce štětinaté.

Čeleď:
Rubiaceae – mořenovité

Výskyt:
Druh roste v podhorských a horských lesích, v bučinách, jedlinách a smrčinách, především v Čechách, na Slovensku roste méně.

Množení:
Rostlina se množí generativně i vegetativně tenkými oddenkovými výběžky. Rozrůstá se tak, že vytváří kolonie květonosných a často i nekvetoucích lodyh. Plody zrají od července, klíční rostliny se objevují později zjara. Mladé rostliny se ve stínu vyvíjejí pomalu a kvetou většinou po několika letech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.