Vyhledávání
      

svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Letničky > 

Barva květu: 
modrá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vijan
Tvary listů: 
okrouhlé, vstřícné, peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Svazenka vratičolistá je jednoletá jarní bylina s modrými nebo bílými květy. Plody jsou dvoupouzdré tobolky, obsahující většinou čtyři semena. V obrysu je tobolka široce vejčitá, na vrcholu má zbytek po blizně, puká ve dvě poloviny. Tobolka je v pěticípém, dlouze a štětinovitě chlupatém vytrvávajícím kalichu. Na bocích tobolky jsou dva kýly. Oplodí je hladké, slabě lesklé, na vrcholu a někdy i na ostatních částech s dlouhými chlupy. Barva tobolky je špinavě hnědá až šedohnědá, tobolka je dlouhá asi 4 mm a široká asi 3 mm.

Semena jsou v obrysu oválná, na hřbetní straně vypouklá, na břišní plochá, s velkým vyniklým kýlem, který je většinou posunut k jedné straně. Povrch je matný, lysý, se síťovitými výrůstky. Barva semen je šedá, šedohnědá nebo hnědá. Semena jsou asi 2,5 mm dlouhá a 1,5 mm široká. Jedno vijanovité plodenství obsahuje asi padesát tobolek.

Klíční listy jsou úzce podlouhlé jsou úzce podlouhlé, čepele jsou asi 15 mm dlouhé, řapíky o něco kratší, střední žilka je zřetelná. První listy jsou vstřícné, peřenosečné, jejich úkrojky jsou oválné až podlouhlé, peřenoklané, epikotyl a další stonkové články jsou vyvinuty. Celá rostlina je zřetelně chlupaté.

Čeleď:
Hydrophyllaceae – stružkovcovité

Původ:
Je to druh severoamerický, pochází z Kalifornie.

Výskyt:
Rostlina je to nenáročná, rychle roste, kvete od jara do podzimu. Pěstuje se spíše v oblastech teplejších, ale vzhledem ke krátké vegetační době může být vyseta i ve vyšších polohách.

Použití:
Svazenka je medonosná rostlina, protože dlouho kvete a meduje za každého počasí. Jako pícnina má menší význam, protože musí být kosena před květem, její stonky brzy dřevnatějí.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.