Vyhledávání
      

Suchokvět roční (Xeranthemum annuum)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jednou z evropských „slaměnek“, bylin, jejichž květy nevadnou a je možné je použít do suchých vazeb, je suchokvět roční. Tuto vlastnost vyjadřuje jak jeho vědecké jméno ( z řeckého „xeros“ = suchý, „anthemon“ = květ), tak i názvy v národních evropských jazycích. Hlavní ozdobou pro kterou se suchokvět pěstuje, jsou korunovitě zbarvené listeny poslední řady zákrovu, většinou bílé nebo růžové barvy.
Z přibližně 6 druhů rodu Xeranthemum jsou tři evropské, mezi nimi i suchokvět roční. Je možné se s ním setkat i v nejteplejších oblastech střední Evropy, např. na jižní Moravě nebo na jižním Slovensku. Původní rostlina má ovšem úbory jednoduché, korunovitě zbarvené listeny jsou rozloženy jen v jedné řadě. V zahradách se více uplatnil plnokvětý kultivar nebo spíše rostliny, které bývají označovány jako Xeranthemum annuum flore pleno, plnokvětý. Korunovité listeny mají ve více řadách a celé úbory bývají až 4cm velké. Stejnou barvu mají i vlastní květy úboru, většinou trubkovité. K dostání jsou v osivových směsích, ze kterých vyrůstají rostliny bělokvěté, ale i růžové, světle červené až tmavě karmínové.
Suchokvět roční je jednoletá, mírně plstnatá rostlina s přímou rozvětvenou lodyhou a s úzkými, kopinatými střídavými listy. Úbory vyrůstají na koncích větví a mají suchomázdřité, střechovitě se kryjící listeny zákrovu, za květu hvězdicovitě rozevřené, v posledních řadách korunovitě zbarvené. Květy terče u původního druhu jsou většinou trubkovité. Za vlhka se úbory zavírají. Kvetou od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Suchokvět roční pochází z Evropy, jiné druhy ze Středozemí a z jihozápadní Asie.

Pěstování:
Suchokvět vyžaduje spíše suchou půdu, která musí být propustná a slunné stanoviště. Sazenice můžeme předpěstovat výsevem v březnu do truhlíku v teple a otužené, jednou přepíchané semenáčky pak začátkem května vysadit.

Množení:
Suchokvět množíme semeny vysetými v dubnu až květnu přímo na záhon. Rostlina má sklon k samovýsevu. Klíčí asi 15 dní.

Použití:
Suchokvět roční je krásná letnička vhodná i do suchých vazeb.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.