Vyhledávání
      

Stračka vyvýšená (Delphinium elatum)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 50.0 cm do 25.0 cm
Doba květu: 
Červenec
Barva květu: 
modrá, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
dlanitě složené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Stračky jsou krásné zahradní květiny. Patří do rodu Delphinium. Rod dostal jméno podle tvaru květu, který údajně připomínal hlavu delfína.
Botanika dnes rozeznává 350 -400 druhů straček, původních v květenách severního mírného pásu. Jen několik druhů a jejich kříženců se stalo natolik oblíbenými, že patří k ozdobě mnoha zahrad. Je to především Delphinium elatum - stračka vyvýšená), která je jedním z rodičů zahradních straček, většinou označovaných jako Delphinium x cultorum nebo Delphinium x hybridum. dnešní počet kultivarů zahradních straček se odhaduje na stovky. Rozdíly mezi nimi jsou málo zřetelné a často se zaměňují. Typickou barvou květů je modrá, ale existují i kultivary bílé nebo růžové. Zahradníci rozlišují několik skupin zahradních straček:
1. Kultivary, ve kterých převládají znaky stračky vyvýšené, tzv. Elatumhybridy.Charakteristický je pro ně mohutný, téměř nevětvený hlavní hrozen květů. 2. V Německu převládají odrůdy jednoduché, v Anglii plnokvěté.
V Americe, v Kalifornii, byla vyšlechtěna skupina Pacific-hybridy. Jsou podobné anglickým stračkám,množí se semeny.
3. Třetí skupinou jsou tzv. Belladona-hybridy, které mají řídké bohatě větvené lodyhy.
Stračky jsou vytrvalé byliny s lodyhami 50 -250cm vysokými. V zemi mají přímý, dřevnatějící oddenek. Listy jsou střídavě postavené, nápadně dlanitodílné. Květy vyrůstají v hroznech a jsou symetrické. Mají pět okvětních lístků, z nichž horní je protažen v ostruhu, mnoho tyčinek a 3 -5 pestíků. Kromě toho jsou v květech i nektarové lístky. Stračky kvetou v červenci a opyluje je hmyz. Plody jsou měchýřky.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Původ:
Stračka vyvýšená roste ve středoevropských horách, ve Střední Asii a na Sibiři - v subalpinských nivách, na hlubokých půdách okolo pramenišť a horských bystřin.

Pěstování:
Stračky vyžadují hlubokou výživnou půdu a vydatnou zálivku, hlavně v suchých obdobích. Ihned po odkvětu je třeba hluboko seříznout stonek, přihnojit a prolít vodou. Po tomto opatření často vykvetou koncem léta podruhé. Některé kultivary potřebují opěry (vyvazování k tyčkám).


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.