Zpět na seznam

Štětka lesní

Dipsacus silvester

Detail
Kategorie Dvouletky
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné
Použití rostliny do vázy
Popis

Štětka lesní je vysoká, dvouletá bylina. V široce elipsoidních plodenstvích, která jsou podepřena dlouhými, osinovitě zakončenými zákrovními listeny, se vyvíjí asi pět nažek. Jsou ostře čtyřboké, v obrysu obdélníkovité nebo klínovité, v příčném průřezu čtvercovité. Bylinný, hustě chlupatý chmýr, vznikající z kalicha, má miskovitý tvar a je opadavý. Vrchol nažek je lemován úzkým, límečkovitým okrajem kalíšku, v kterém jsou nažky ponořeny a v dolních dvou třetinách s ním srůstají. Na bázi nažek je kosočtverečný pupek plodní, na každém boku je vyniklé žebro, uprostřed vrcholové plošiny je zbytek čnělky. Povrch plodu je matný, přitiskle chlupatý, má šedohnědou, olivově zelenou nebo středně hnědou barvu, konec kalíšku je světlejší. Nažky jsou dlouhé asi 4,5 mm, široké 1,5 mm. Jedna rostlina má kolem dvaceti plodenství.

Klíční listy jsou oválné, na konci uťaté až nepatrně vykrojené, lysé, čepele dlouhé asi 11 - 13 mm jsou naspodu stažené v široké, ploché řapíky dlouhé asi do třetiny čepelí, mají patrnou střední žilku. První listy vyrůstají vstřícně v podobě přízemní růžice, první dva párové listy jsou kopisťovité, podlouhle obvejčité, na konci zaokrouhlené až tupě špičaté, naspodu klínovitě zúžené v široký plochý řapík. První dva listy jsou asi 30 - 35 mm dlouhé, na okraji nevýrazně chobotnaté, další listy jsou postupně výrazně delší, na okraji mělce a hrubě vroubkované. okraje čepelí a rub kýlnatého středního žebra jsou dlouze chlupaté. Pozdější listy jsou na středním žebru na rubu ostnité.

Čeleď:
Dipsacaceae – štětkovité

Výskyt:
Druh roste v teplejších oblastech naší země, na světlých místech u vodních toků a rybníků, na pastvinách, u cest a na pustých místech.

Množení:
Štětka se množí generativně nažkami, která zrají od konce srpna do podzimu a poměrně rychle vysemeňují. Semenáčky se vyvíjejí počátkem podzimu, na jaře i během léta. Nažky mohou klíčit i několik let.

Nažky jsou šířeny vodou, větrem, zažívacím ústrojím zvířat zejména ptáků.

Použití:
Velká, suchá, obarvená plodenství této rostliny se používají do suchých kytic. Je to rostlina medonosná.
Nové fotografie rostlin