Vyhledávání
      

Starček brotanolistý (Senecio abrotanifolius)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, oranžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
1200 druhů starčků je rozšířených ve všech světadílech. Z nich jen málo druhů je vhodných pro skalky. Jsou to rostliny velmi různého vzhledu, jednoleté až stromovité, většinou vysoké, často plevelivé a nepříliš ozdobné. Mají listy dělené nebo nedělené, lodyhy listnaté, úbory velké nebo malé, jednotlivé, nebo malé ve víceméně bohatých květenstvích, květy nejčastěji žluté a oranžové. Plod je nažka s chmýrem.
Mezi skalničky patří Senecio uniflorus. Je krásná bělošedě chlupatá rostlina, 5 -9cm vysoká. Má ozdobné laločnaté listy v přízemní růžici a jeden velký zlatožlutý úbor. Jeho pěstování nebývá vždy úspěšné, v zahrádkách je krátkověký.
Pěkný a nenáročný je Senecio abrotanifolius.
Na horských loukách a pastvinách, častěji na vápencové podkladu v Alpách, Pyrenejích, Apeninách, na Balkáně a v Karpatech, i Tatrách, roste šedě až bíle vlnatě plstnatý starček hlavatý (Senecio capitatus) nyní stařinec hlavatý (Tephroseris capitata). Má přímé, tuhé, listnaté lodyhy, ukončené hlávkovitě staženými oranžovými úbory. Rozkvétá v červnu až srpnu. Podlouhle vejčité, krátce řapíkaté přízemní listy rostou v chudé růžici, lodyžní listy jsou kopinaté a přisedlé. V každém stadiu vývoje je tento starček krásná skalnička, ale velmi náročná.
Starček brotanolistý je vysoký 10 -30cm, má plazivý dřevnatý oddenek, hranaté, vystoupavé, na bázi hustě listnaté nevětvené lodyhy a peřenosečné listy. Na lodyze je 1 -c žlutých až oranžových úborů, 3 -4cm velkých, složených z jazykovitých i trubkovitých květů. Kvete v červnu, červenci a někdy ještě v srpnu. Rozrůstá se do tmavozelených koberců. Má dvě plemena: Senecio abrotanifolius subsp. carpaticus, který má jen jeden žlutý úbor a roste na kamenitých holích a sutích v Karpatech. Senecio abrotanifolius subsp. tirolensis mí několik oranžových úborů a pochází z Alp.
Velmi neochotně roste v kultuře Senecio incanus. Je 6 -15cm vysoký, celý šedo až stříbřitě plstnatý. Má laločnaté, zastřihovaně zubaté až peřenodílné listy v přízemní růžici a sytě žluté až žlutooranžové, nepříliš velké úbory v chocholičnatém květenství. Kvete v červenci až srpnu, někdy ještě v září. Na skalkách se nejčastěji pěstuje v subsp.carniolicus s hluboce vroubkovanými, až peřenolaločnými listy.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Starček brotanolistý pochází z Alp.

Pěstování:
Starček brotanolistý vyžaduje humózní kamenitou půdu a slunečné stanoviště. Stařinec hlavatý nejlépe roste ve vlhkých skalních štěrbinách nebo suťovišti. Je choulostivý a krátkověký, na skalkách velmi vzácný.
Senecio incanus vyžaduje humózní kamenitou kyselou půdu, suť nebo skalní štěrbinu, sucho a slunce.

Množení:
Starčky množíme výsevem v březnu až dubnu a dělením nebo řízky na jaře i na podzim.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.