Zpět na seznam

Starček brotanolistý

Senecio abrotanifolius

Foto: Starček brotanolistý
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 30 cm
Barvy rostliny žlutá, oranžová
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

1200 druhů starčků je rozšířených ve všech světadílech. Z nich jen málo druhů je vhodných pro skalky. Jsou to rostliny velmi různého vzhledu, jednoleté až stromovité, většinou vysoké, často plevelivé a nepříliš ozdobné. Mají listy dělené nebo nedělené, lodyhy listnaté, úbory velké nebo malé, jednotlivé, nebo malé ve víceméně bohatých květenstvích, květy nejčastěji žluté a oranžové. Plod je nažka s chmýrem.
Mezi skalničky patří Senecio uniflorus. Je krásná bělošedě chlupatá rostlina, 5 -9cm vysoká. Má ozdobné laločnaté listy v přízemní růžici a jeden velký zlatožlutý úbor. Jeho pěstování nebývá vždy úspěšné, v zahrádkách je krátkověký.
Pěkný a nenáročný je Senecio abrotanifolius.
Na horských loukách a pastvinách, častěji na vápencové podkladu v Alpách, Pyrenejích, Apeninách, na Balkáně a v Karpatech, i Tatrách, roste šedě až bíle vlnatě plstnatý starček hlavatý (Senecio capitatus) nyní stařinec hlavatý (Tephroseris capitata). Má přímé, tuhé, listnaté lodyhy, ukončené hlávkovitě staženými oranžovými úbory. Rozkvétá v červnu až srpnu. Podlouhle vejčité, krátce řapíkaté přízemní listy rostou v chudé růžici, lodyžní listy jsou kopinaté a přisedlé. V každém stadiu vývoje je tento starček krásná skalnička, ale velmi náročná.
Starček brotanolistý je vysoký 10 -30cm, má plazivý dřevnatý oddenek, hranaté, vystoupavé, na bázi hustě listnaté nevětvené lodyhy a peřenosečné listy. Na lodyze je 1 -c žlutých až oranžových úborů, 3 -4cm velkých, složených z jazykovitých i trubkovitých květů. Kvete v červnu, červenci a někdy ještě v srpnu. Rozrůstá se do tmavozelených koberců. Má dvě plemena: Senecio abrotanifolius subsp. carpaticus, který má jen jeden žlutý úbor a roste na kamenitých holích a sutích v Karpatech. Senecio abrotanifolius subsp. tirolensis mí několik oranžových úborů a pochází z Alp.
Velmi neochotně roste v kultuře Senecio incanus. Je 6 -15cm vysoký, celý šedo až stříbřitě plstnatý. Má laločnaté, zastřihovaně zubaté až peřenodílné listy v přízemní růžici a sytě žluté až žlutooranžové, nepříliš velké úbory v chocholičnatém květenství. Kvete v červenci až srpnu, někdy ještě v září. Na skalkách se nejčastěji pěstuje v subsp.carniolicus s hluboce vroubkovanými, až peřenolaločnými listy.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Starček brotanolistý pochází z Alp.

Pěstování:
Starček brotanolistý vyžaduje humózní kamenitou půdu a slunečné stanoviště. Stařinec hlavatý nejlépe roste ve vlhkých skalních štěrbinách nebo suťovišti. Je choulostivý a krátkověký, na skalkách velmi vzácný.
Senecio incanus vyžaduje humózní kamenitou kyselou půdu, suť nebo skalní štěrbinu, sucho a slunce.

Množení:
Starčky množíme výsevem v březnu až dubnu a dělením nebo řízky na jaře i na podzim.
Nové fotografie rostlin