Vyhledávání
      

šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Letničky > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
obvejčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (6 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Šrucha zelná je nízká poléhavá rostlina s dužnatými, větvenými lodyhami na první pohled připomíná sukulentní rostlinu. Je to jednoletá bylina výlučně jarních forem, není mrazuvzdorná.

Plody jsou tobolky, po jedné nebo více v paždí listů a obsahující asi padesát semen. V obrysu jsou kosodélníkové, na vrcholu mají víčko, kterým v době zralosti pukají. Víčko má na konci zbytek blizny a někdy nepravidelný křídlatý okraj. Jeho barva je zelenohnědá nebo světle hnědá. Plody jsou asi 5 mm dlouhé a 2 mm široké.

Semena jsou plochá, v obrysu mají tvar široce vejčitý nebo ledvinitý, na bázi je patrný konec kořínku a pod ním je velký, světlý a oválný semenný pupek. Povrch semen je matný až slabě lesklý, jemně bradavičnatý, bradavky jsou seřazené do kruhů, souběžných s obrysem semen. Barva semena je tmavohnědá až černá, délka asi 1 mm a šířka 0,8 mm.

Klíční listy jsou dlouhé 6 - 9 mm, podlouhlé, řapíkaté, v jejich úžlabí jsou založeny pupeny vedlejších stonků. První listy jsou vstřícné, podlouhlé, obvejčité, zaokrouhleně zakončené, k bázi klínovitě se zužující a krátkým řapíkem přisedající, 12 - 17 mm dlouhé. Druhý pár listů vyrůstá bezprostředně nad prvním, je tvarově i velikostí obdobný a vytváří jakoby přeslen prvních čtyř listů. Ve skutečnosti jde o listy velmi sblížené. Epikotyl je vyvinut.

Čeleď:
Portulacaceae – šruchovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje v teplých oblastech na lehkých písčitých půdách. Dobře roste v zavlažovaných kulturách zelenin, v okopaninách a v zahradách, ve vinicích, na okrajích polí a cest, na náspech, u zídek domů a plotů, i mezi dlažebními kostkami.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.