Vyhledávání
      

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Květiny > 

Doba květu: 
Únor, Březen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
polostín, stín, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vědecké jméno rodu je odvozené z řeckých slov gali (mléko) a anthos (květ) a vystihuje mléčně bílé zbarvení květů. Rod má kolem 14 druhů. Typickým středoevropským druhem je sněženka podsněžník, oblíbená v zahradách právě pro časnou dobu květu. Patří mezi první z jara vykvétající rostliny.
Z kulovitých až vejčitých cibulek vyrůstají podlouhlé žlábkovité listy a jednotlivé květní stvoly s převislými trojčetnými květy, uspořádanými po třech okvětních lístcích ve dvou kruzích. Vnější tři lístky jsou rozestálé, za špatného počasí se svírají a uzavírají vnitřní kruh tří lístků, které jsou kratší, se zeleným lemem nebo žlutavým pruhem. Masitá trojpouzdrá tobolka obsahuje velká semena s masitým přívěškem, který je oblíbenou potravou mravenců, kteří tak bezděčně přispívají k rychlému rozšíření sněženek do okolí.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Všech čtrnáct druhů tohoto rodu pochází z Evropy, Malé Asie a Kavkazu, kde také rostou. Sněženka podsněžník pochází ze střední Evropy.

Pěstování:
Sněženkám se daří v humózní svěží půdě, nejlépe v zástinu listnatých stromů. V době, kdy stromy raší, sněženky již dokvétají a začínají zatahovat pod zem, takže jim pozdější zastínění nevadí.Na stanovišti je necháme delší dobu bez přesazení.

Rozmnožování.
Sněženky rozmnožujeme nejrychleji četnými postranními cibulemi, které po oddělení nenecháme příliš vyschnout, neboť mají slabou slupku a dlouhé skladování bez ochrany jim neprospívá.

Použití:
Sněženka podsněžník se hodí mezi keře a pod stromy do mírného stínu. Na skalkách se uplatní v kombinaci s později rostoucími rostlinami. Kromě ní se často pěstují ještě další druhy: Galanthus elwesii pochází z Malé Asie a kvete už v únoru, má větší a kulovitější květy. Galanthus byzantinus pochází z Turecka a Galanthus plicatus, rostoucí na Kypru, má velké květy, jejichž stavba je odlišná od ostatních sněženek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.