Vyhledávání
      

Smil milfordský (Helichrysum milfordiae)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, písčité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Helichrysum zahrnuje 300 -500 druhů rozmanitého tvaru a velikosti, pro naše skalky ale mezi nimi velký výběr není. Mnohé druhy jsou pěkné skalničky, ale choulostivé, vhodné spíše do studeného skleníku.
Smil roste v Evropě, Asii, Africe, Austrálii a na Novém Zélandu. Jsou to rostliny většinou plstnatě chlupaté, mají nedělené listy, květy nahloučené do drobných nebo velkých úborů, jednotlivých nebo skládají bohaté chocholičnaté květenství. Zákrovní listeny jsou suchomázdřité, často různě barevné. Plod je nažka s chmýrem. Patří sem také známé oblíbené a často pěstované slaměnky (Helichrysum) z Austrálie, které jsou u nás jednoleté až dvouleté, ve své domovině i vytrvalé.
Smil milfordský patří mezi nejkrásnější nízké skalničky. Úbory mají jazykové květy uvnitř bílé , vně karmínově růžové. Poupata jsou proto růžová, rozkvetlé úbory bílé se žlutými středy. Kvetou od června do července, někdy do srpna.
Druh Helichrysum selago je velmi zajímavý smil. Má poléhavé až vystoupavé řídce větvené lodyhy, na nichž hustě střechovitě vyrůstají drobné, tmavě zelené křížmostojné listy. Lodyhy jsou čtyřhranné, 2 -3mm široké, na konci s drobnými žlutavě bílými úbory.
Nenáročný je Helichrysum arenarium. Roste v chudé zemi a na plném slunci. Je vysoký 10cm. Celá rostlina je bíle vlnatá, později olysalá, zlatožluté úbory jsou sice drobné, ale v bohatém květenství. Kvete od července do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Smil milfordský pochází z Kapského Města, Helichrysum selago je původem z Nového Zélandu a Helichrysum arenarium z Evropy.

Pěstování:
Smil vyžaduje písčitou půdu a plné slunce, drenáž a sucho. Smil milfordský nesnáší mokro, a proto ho na zimu kromě dokonalé drenáže ještě přikryjeme sklem. Helichrysum selago vyžaduje na zimu také přikrývku, ale nejlépe mu bude ve studeném skleníku.

Množení:
Smil množíme výsevem, dělením v červenci nebo zelenými řízky v červnu až srpnu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.