Vyhledávání
      

smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

Trvalky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vykrajované, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ, list
Použití: 
v lékařství, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Smetanka lékařská je trvalka, kterou zná snad každý z oblasti středního pásma. Lidově se nazývá pampeliška.

Nažky sestavené do kulovitých plodenství jsou v obrysu podlouhlé, na vrcholu protažené v dlouhý zobánek ukončený velkým, vytrvalým, pernatým chmýrem. Oplodí je žebernaté, na bázi jsou nažky hladké, na vrcholu vybíhají žebra v krátké osténkaté výběžky, které se směrem k bázi zmenšují. Povrch nažky je matný, má středně hnědou nebo hnědošedou barvu, chmýr je špinavě bílý. Nažky jsou asi 3,5 mm dlouhé a 1,1 mm široké. Jedno plodenství obsahuje kolem sto padesáti nažek.

Klíční listy jsou oválné, 6 - 8 mm dlouhé, lysé, na konci zaokrouhlené, naspodu stažené v krátké ploché řapíky. První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice, jsou oválné až podlouhle obvejčité, na konci tupě špičaté, naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi poloviny čepele. První listy má většinou dva páry nevýrazných zoubků, další listy jsou postupně zřetelněji vykrajovaně zubaté, zejména v prostřední třetině listu. Listy jsou asi 10 - 30 mm dlouhé, lysé, se zřetelnou střední žilkou, na líci lesklé, často načervenalou a na rubu kýlnatou.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Rostlina roste na volných místech v záhonech, v trávnících i ve vytrvalých pícninách, kde je smetanka lékařská vzhledem ke své regenerační schopnosti úporným plevelem. Kořeny poškozené při zpracování regenerují z úlomků. Do jednoho roku nažky ztrácejí téměř zcela klíčivost.

Množení:
K obecnému rozšíření smetanky přispívá její nenáročnost, přizpůsobivost, velká konkurenční schopnost. Nažky produkované ve velkém množství, klíčí pohotově téměř po celé vegetační období. Nažky se šíří větrem i vodou.

Použití:
Pampeliška je dobrým krmivem s důležitou rostlinou medonosnou, používanou také v lidovém léčitelství. Mladé listy se pro svou hořkou chuť používají do salátů a květenství na sirup.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.