Vyhledávání
      

Slézovec tříměsíční (Lavatera trimestris)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 60.0 cm do 1.2 m
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
bílá, růžová, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vejčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Slézovec tříměsíční bývá označován za velkokvětou letničku ve veselých barvách. Má až 8cm velké květy, na jedné rostlině jich vykvétá až několik set. Rod byl nazvaný na počest švýcarského básníka J.C. Lavatera a má 25 druhů.
V evropských zahradách se slézovec pěstuje od počátku 17. století a během té doby bylo vyšlechtěno více kultivarů, které se liší zejména barvou květu. Ta může být čistě bílá, jako u kultivaru ´Mont Blanc´, který je vysoký jen 60cm, růžová s tmavým žilkováním u kultivaru ´Silver Cup´ vysoký 60cm nebo živě růžová u kultivaru ´Ruby Regins´ vysokého 70cm. Za módní kultivar je považován svítivě žlutý ´Tanagra´, který má nejvíc květů ze všech kultivarů. Jiné kultivary jsou výrazně vyšší, 80 -120cm, a to je předurčuje do výsadeb vysokých letniček nebo i mezi trvalky, nebo k vytvoření pozadí nižšího záhonu či k zakrytí nevzhledného místa v zahradě. Jindy se šlechtitelé naopak soustředí na vypěstování co nejmenších, kompaktně rostoucích rostlin.
Slézovec tříměsíční je jednoletá bylina s vystoupavou, drsně chlupatou lodyhou a s dlouze řapíkatými listy, dolní listy jsou srdčitě okrouhlé, horní srdčitě vejčité, 3 -5 laločné, tence plstnaté. Květy vykvétají ze zašpičatělých poupat jednotlivě v úžlabí listů nebo v koncovém hroznu. Jsou pětičetné, nálevkovité, s vyčnívajícím sloupkem blizny a tyčinek, bílé nebo různě růžové s tmavším žilkováním. Kvetou postupně od července do října, plody jsou poltivé, za zralosti se rozpadají v jednosemenné díly, plůdky.

Čeleď:
Malvaceae - slézovité

Původ:
Sléz tříměsíční je původem ze Středozemí, ostatní druhy rostou od Mikronésie po severozápadní Himálaj, zasahují i do Střední Asie a Austrálie, také rostou v Kalifornii.

Pěstování:
Pěstování není náročné. Půda musí být čerstvá, kyprá, spíše chudá, místo slunečné. Nesnáší přemokření.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.