Vyhledávání
      

Silenka lodyžnatá (Silene acaulis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10 mm do 3.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, kamenité půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Silenky jsou jednoleté až vytrvalé byliny. Mají vstřícné celokrajné lisy, listnaté lodyhy a květy jednotlivé nebo v květenstvích. Téměř 400 druhů roste v Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe. Mnohé z nich jsou oblíbené skalničky, vedle silenky lodyžnaté také Silene dinarica, vysoká 4 -6cm, s růžovými květy. Silene elisabetha je vysoká 10 -15cm, má karmínové květy. Silene vallesia je vysoká 15cm, žláznatě chlupatá a nafouklým červeně síťnatě žilkovaným kalichem a korunou uvnitř narůžovělou, vně červenou.
Nejčastěji se pěstuje silenka lodyžnatá. Je jednou z nejnižších vysokohorských rostlin. Vytváří husté drnovité koberečky, pouze 1 -3cm vysoké. Má větvené oddenky a krátké listnaté lodyhy buď bezkvěté, nebo s jedním růžovým květem, kvete v červnu až srpnu. V zahradách se často rozrůstá, ale málo kvete. Pěkné jsou i její variety a subspecie: var. alba s květy bílými, var. plena je plnokvětá, var.correvoniana lépe a bohatěji kvete, subsp. Exsapa má drobné, téměř přisedlé květy a subsp. longiscapa s většími tmavočervenými květy na delších stopkách.
Druh Silene maritima má listnaté lodyhy, které vytvářejí dost velké, do kruhu se rozrůstající sivozelené polštáře. Má bílé až narůžovělé květy a kvete od května do července. starší rostliny od středu vylysávají, proto je nutné je po odkvětu hluboce zastřihnout. Častěji se pěstuje plnokvětá ´Plena´ s velkými vonnými bílými květy.
Bohatě kvetoucí Siena schafta se rozrůstá do řídkých, 10 -15cm vysokých polštářů. Má poléhavé lodyhy a až 2cm velké růžovočervené květy. Kalich je dlouhý, červený, chlupatý, plod je tobolka.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Silenka bezlodyžná pochází ze severských tundrových oblastí a vysokých hor Evropy, kde roste na sutích a skalách v subalpínském až alpínském stupni. Silene schafta je původem z Kavkazu.

Pěstování:
Silenka bezlodyžná vyžaduje kamenitou vlhčí humózní půdu, dobrou drenáž a slunné stanoviště. Druh Silene schafta je nenáročný. Dobře poroste v každé zahradní zemi na slunci i v polostínu.

Množení:
Silenky množíme semeny, která dobře klíčí, dělením nebo řízkováním.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.