Vyhledávání
      

šater svazčitý (Gypsophila fastigiata)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 40.0 cm do 1.2 m
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
chocholík
Tvary listů: 
zpeřené, kopišťovité, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Šater svazčitý je vytrvalá, 40 až 120 cm vysoká, šedozelená bylina, s dlouhým dřevnatým plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá mnoho nekvetoucích a několik vzpřímených, šedavých nebo načervenalých kvetoucích stonků.

V dolní části jsou stonky hustě olistěné, v nejhořejší části košatě rozvětvené, žláznatě zpeřené nebo holé. Protilehlé sedící listy vyrůstají na zhrublých uzlech. Čepel je čárkovitě kopisťovitá nebo čárkovitá, jednožilná, na okraji drsná.

Květenství je chocholík, velmi bohatý, zčásti nepravidelný. Drobné květy vykvétají na drobných žláznatých stopkách. Kalich je zvonkovitý s širokým bílým okrajem, okvětní lístky jsou obráceně vejčité, bílé nebo růžové.

Čeleď:
Silenacaea – silenkovité

Výskyt:
Druh roste od nížin do pahorkatin. V Evropě se vyskytuje v dolní a střední části Dunaje až po Dalmácii, ve Švédsku a Finsku, okolo Baltického moře, v západní části Ukrajiny.

Roste na písečných, výslunných pahorcích, na pískových dunách, v travnatých porostech v prosvětlených borovicových lesích, zejména na píscích, ale i na horninách, na teplých, suchých, kyprých, slabě humózních půdách.

Je to nápadná rostlina vytvářející nápadné trsy, které vítr pozdě na podzim rozfoukává. Vyskytuje se jen na malých plochách, které se postupně hospodářskými zásahy ničí. U nás je tato rostlina chráněná.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.