Vyhledávání
      

Šáter plazivý (Gypsophila repens)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
šedozelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Šátery jsou nenáročné, bohatě kvetoucí rostliny. Rod obsahuje 50 -90 druhů. Polovina z nich roste v Evropě a Asii. Jsou to rostliny jednoleté, vytrvalé až polokeře, bohatě rozvětvené, s úzkými našedlými vstřícnými listy. Drobné květy tvoří bohatá květenství. Koruna je růžová nebo bílá s mělce vykrojenými plátky, plod je tobolka. K nízkým skalničkám patří Gypsophila repens, Gypsophila cerastioides a Gypsophila petraea. K vysokým patří Gypsophila paniculata, lidově zvaný nevěstin závoj, který je až jeden metr vysoký.
Šáter plazivý je bohatě rozvětvený, plazivý se zdřevnatělým oddenkem a s poléhavými, někdy načervenalými lodyhami. Velmi bohatě kvete drobnými růžovými květy od června do srpna. Také její šedozelené olistění je ozdobné. Varieta fratensis je kompaktnější a varieta rosea má tmavě růžové květy.
Druh Gypsophila cerastioides vytváří 5 -10cm vysoké podušky s poléhavými listnatými lodyhami. Bílé květy s růžovými žilkami mají vykrojené korunní plátky, jsou až 18mm velké, rozkvétají od května do června.
Druh Gypsophila bungeana je křehký šáter. Má jehličkovité listy v přízemní růžici, které se rozrůstají a vytvářejí nízké, husté polštáře. V květnu a červnu vykvétají na tenkých, 10 -15cm vysokých lodyhách jemné bílé až narůžovělé květy.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Šáter plazivý je původem z pohoří západní a střední Evropy. Druh Gypsophila cerastioides pochází z Himálaje a Gypsophila bungeata je původem ze Sibiře a Altaje.

Pěstování:
Šátery nemají zvláštní nároky. Vyžadují dobrou drenáž a propustnou zem s přídavkem vápna, které ale není podmínkou. Některé druhy nejlépe rostou na plném slunci a jsou vhodné do skalek. Rostliny z vysokých hor vysazujeme na místo s odklonem od slunce.

Množení:
Množíme dělením nejlépe v říjnu nebo v květnu až červnu řízkujeme.

Použití:
Šáter plazivý se nejlépe uplatní v suché zídce nebo skalce nad velkým kamenem, kde mohou poléhavé větve viset dolů. Aby zůstal stále hustý, musíme ho jednou za dva až tři roky až o polovinu sestřihnout. Druh Gypsophila cerastioides je pěkná skalnička, která dobře poroste ve vlhčí půdě na místě s odklonem od slunce. Často kvetou až starší rostliny. Gypsophila bungeana roste dobře na slunci v propustné půdě, ve štěrbinách a v kamenité zemi.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.