Vyhledávání
      

Šater ozdobný (Gypsophila elegans)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, narůžovělá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
čárkovité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rodové jméno znamená něco jako „sádromilka“, ale v žádném jazyce na to není brán zřetel. Spíše si všímají jeho načechraného, závojovitého vzhledu rostliny. České jméno šater je převzaté botanikem Preslem na počátku 19. století z ruštiny.
Celý rod zahrnuje asi 125 druhů jednoletých i vytrvalých rostlin, rostoucích v Evropě a v Asii, asi i v Austrálii a na Novém Zélandu.
Šater ozdobný se pěstuje od roku 1828, dodnes bylo vyšlechtěno jen několik kultivarů převážně bílé barvy, např. ´Bílý velkokvětý´, který je vysoký asi 50cm. Oblíbený je kultivar ´Rosen Schleiner´, pravděpodobně odvozený od jednoletého šateru zedního (Gypsophila muralis). Je mnohem menší než šater ozdobný, asi 3 -20cm a vykvétá ohromným množstvím zpravidla světle purpurových květů.
Jednoletý šater ozdobný má lysé, sivě ojíněné a dosti rozvětvené lodyhy. Úzce čárkovité listy jsou vstřícné. Pětičetné květy, až 1cm velké, jsou rozšířené na kalich a korunu a vyrůstají v chudokvětých vidlanech na dlouhých tenkých stopkách. Jsou bílé nebo narůžovělé. Poprvé kvetou v červnu, později znovu během celého léta.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Šater ozdobný pochází z východního Středomoří, Krymu, Kavkazu, Turecka a severního Íránu.

Pěstování:
Šatery nejsou náročné na živiny, vyžadují jen půdu dostatečně zásobenou vápníkem, propustnou, hlinitopísčitou, slunné stanoviště a sucho. Semena se vysévají v březnu, nejlépe na záhon, na vzdálenost asi 30cm. Na místě se udrží dlouhá léta samovýsevem.

Použití:
Šater je vhodný hlavně k řezu a k sušení, je téměř nepostradatelný ve vazačství. Šater zední je také vhodný jako výplňová nebo vylehčující rostlina při plošných výsadbách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.