Vyhledávání
      

sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranuncoloides )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 7.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
zubaté, řapíkaté
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Sasanka pryskyřníkovitá je vytrvalá bylina,7 -20cm vysoká, s plazivým, hnědým a šupinatým oddenkem a vzpřímenou, roztroušeně chlupatou lodyhou.

Někdy má jeden přízemní list, dlouze řapíkatý, trojčetný, s lístky téměř přisedlými a středním lístkem trojlaločným, postranními dvoulaločnými, o lalocích hluboce zastřihovaně zubatých až dělených. Většinou je ale bez přízemních listů. Lodyžní listy jsou víceméně přisedlé nebo krátce řapíkaté, trojčetné, podobné listům přízemním a téměř vodorovně rozložené.

Květy vyrůstají jednotlivě nebo pod dvou, zřídka ve větším počtu, jsou vzpřímené, složené obyčejně z 5 široce vejčitých a zlatožlutých, vně pýřitých okvětních lístků a kratších, žlutých tyčinek. Pestíky se mění za plodu ve 4 -5mm dlouhé, krátce chlupaté nažky, zakončené krátkým, prohnutým zobánkem.

Rostlina kvete od března do května.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovitá

Výskyt:
Sasanka pryskyřníkovitá roste na podobných místech jako sasanka hajní, v listnatých hájích a lužních lesích, na vlhčích loukách a v křovinách, většinou ve velkém množství. Je vlhkomilnější než sasanka hajní. Roste po celé Evropě, na Kavkaze, v pohoří Taurus, na Sibiři a také v Tibetu. Vyskytuje se na menším území než sasanka hajní a je tedy vzácnější. Jedovaté účinky mají obě podobné.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.