Vyhledávání
      

sápa hlíznatá (Phlomis tuberosa)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
fialová, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vykrajované, srdčité, vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Sápa hlíznatá je trvalka vysoká až 150 cm, oddenek má kulaté hlízky. Čtyřhranná lodyha je nachově červená, nevětvená, nebo rozvětvená pouze nahoře.

Má růžici přízemních listů, velkých až 30 cm, dlouze řapíkatých, na bázi hluboce srdčitých, podlouhle vejčitých až vejčitě kopinatých, 20 - 25 cm dlouhých, 12 až 15 cm širokých. Na vrcholu jsou tupě špičaté, na okraji vroubkované, podél žilnatiny svraskalé. Na líci jsou roztroušeně chlupaté, s krátkými chlupy, na rubu jsou plstnaté.Lodyžní listy jsou menší.

Květenství je složené z lichopřeslenů, hustých, se 14 až 40 květy. Lichopřesleny jsou oddálené, v úžlabí kopinatých přisedlých listenů, 3 - 7 cm dlouhých, na bázi klínovitých. V okolí květů jsou ještě 3 až 4 šídlovité listence, 7 až 11 mm dlouhé, na bázi srostlé, řídce chlupaté. Květy mají kalich trubkovitý, hranatý, 8 - 13 mm dlouhý, s 10 žilkami. Kalich je lysý, ale v horní části roztroušeně chlupatý s krátkými stopkatými žlázkami. Koruna je dlouhá 15 až 20 mm, světle nebo fialově růžová.

Plody jsou jehlancovité tvrdky, 5 - 6 mm dlouhé, černohnědé, na vrcholu krátce chlupaté.

Rostlina kvete od června do července.

Čeleď:
Lamiaceae – hluchavkovité

Výskyt:
V ČR roste na nejteplejších stanovištích, v jižní Moravě. V Evropě od západního Bulharska, Rumunska, přes Maďarsko, východní Rakousko, na jihu Slovenska. Synatropně roste v Německu.

Roste na výslunných, mírně zastíněných, travnatých stráních, mezích, v opuštěných sadech. Vyžaduje hlinité, hlinitopísčité půdy, zásadité až neutrální, vždy bohaté na živiny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.