Vyhledávání
      

Sanvitálie plazivá (Sanvitalia procumbens)

Letničky > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
celokrajné, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
půdopokryvná rostlina, závěsné nádoby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Přestože byla tato středoamerická letnička dovezena do Evropy již v 18. století, v řadě evropských zemí si cestu do zahrad teprve hledá. Je to jedna z nejspolehlivějších půdopokryvných bylin, která během měsíce hustě poroste jakoukoli plochu a pak je až do příchodu mrazů ozdobou zahrady svými úbory s širokými tmavými terči, pro něž bývá přirovnávána k malé slunečnici.
Ve Střední Americe roste ještě asi 6 dalších druhů rodu Sanvitalia, pojmenovaných po rodině Sanvitaliů z Parmy nebo podle stejnojmenného italského botanika. V Evropě se objevila v roce 1798, koncem 20. století ji lidé začali pěstovat také v závěsných nádobách. Vedle typická zbarveného druhu - hnědočerný terč a teple žlutý paprsek, se kolem roku 1987 objevil i oranžově kvetoucí kultivar ´Mandarin Orange´. Velmi vzácně se pěstuje někdejší kultivar ´Ligulosa´, se všemi květy jazykovitými, takže vypadá jako tzv. plný květ. Rostliny s takovými květy se občas objeví v každém výsevu.
Sanvitálie plazivá je 15 -20cm vysoká, bohatě rozvětvená bylina s celokrajnými, vstřícnými listy. Lodyhy jsou poléhavé, na konci vystoupavé. Květy vyrůstají v úborech klasické stavby, tj. trubkovité v černohnědém terči a jazykovité v obvodovém paprsku. Kvete od konce června do prvních mrazů.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Sanvitálie plazivá pochází ze Střední Ameriky.

Pěstování:
Tato letnička vyžaduje písčitou propustnou půdu, teplé a slunné stanoviště. Nesnáší mráz. Na záhony nebo do venkovních truhlíků či závěsných nádob se vysazuje ve sponu 15cm až koncem května.

Množení:
Množíme semeny v březnu nebo v dubnu pod sklo do truhlíků nebo do pařeniště. Semena klíčí při teplotě 15 -18°C.

Použití:
Sanvitálie je krásná půdopokryvná rostlina vhodná i do závěsných nádob.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.