Vyhledávání
      

Šalvěj zářivá (Salvia splendens)

Letničky > 

Výška rostliny: 
do 25.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
srdčité, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Šalvěj zářivá roste planě v podrostu světlých jihobrazilských lesů. Je to polokeř až keř, rostlina vytrvalá, s výrazně červenými květy a stejně zbarvenými kalichy. V klimatických podmínkách evropských zahrad se přestala pěstovat v původní podobě a stala se oblíbenou letničkou.

Nejčastěji byly pěstovány červenokvěté kultivary, barevně blízké původními druhu, např. kultivar ´Libochovický Jánský Oheň´ nebo ´Tetra Pronto´. Občas se ale ve výsevu spontánně objevily i odchylky, nejčastěji fialové. Některé z nich byly popsány jako variety.
Na počátku 20. století začal shromažďovat velký sortiment šalvějí profesor genetiky na Karlově univerzitě v Praze Karel Hrubý, který také zahájil genetické studie na tomto druhu šalvěje. Výsledkem byl soubor asi 23 barevných a tvarových odchylek.

Šalvěj zářivá je vytrvalá rostlina, polokeř, se vstřícnými srdčitými listy, nesnášející nízké teploty a mráz. V prvním roce života vytvoří košatý, asi 25cm vysoký keřík, v němž je každá větev zakončena terminálním květenstvím, složeným z dlouhých pyskatých květů v trubkovitých kališích. Vlastní květy kvetou od začátku června do září, korunovitě zbarvené kalichy ale působí déle, do příchodu mrazů.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Šalvěj zářivá pochází z jižní Brazílie.

Pěstování:
Šalvěj zářivá vyžaduje výživnou půdu a slunné stanoviště. Semena, tvrdky, se vysévají v únoru při teplotě 20°C do truhlíků a semenáčky se přepichují 1 -3krát do sadbovačů nebo do samotných květináčků i průměru asi 9cm. Na záhon se vysazují ve druhé polovině května.

Množení:
Šalvěj zářivá se množí semeny.

Použití:
Šalvěj zářivá je typická a spolehlivá záhonová květina, esteticky působí zejména ve velkoplošných výsadbách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.