Zpět na seznam

Šafrán zlatý

Crocus chrysanthus

Foto: Šafrán zlatý
Detail
Kategorie Cibulnaté a hlíznaté rostliny
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Únor, Březen
Požadavky rostliny slunce, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny skalky
Popis

Téměř na každé zahrádce roste některý druh šafránu. Jsou to hlíznaté rostliny s nápadnými květy v různých barvách. Hlízy šafránu jsou kulovité, ploché nebo hruškovité, obalené zbytky listových pochev. Čárkovité listy se stříbrnou střední linkou vyrůstají v přízemní růžici. Objevují se současně s květy nebo po odkvětu. Okvětí má šest nápadných cípů, srostlých pod zemí do dlouhé trubky. Plod je trojpouzdrá tobolka s kulovitými semeny a dozrává nad zemí. Některé druhy kvetou na jaře, jiné v pozdním létě nebo na podzim.
Bylo vyšlechtěno množství kultivarů s nápadnými barevnými květy.
Šafrán zlatý patří mezi botanické žlutě kvetoucí druhy. Z jedné hlízy vyrůstá v únoru a březnu několik květů.
Crocus tommasinianus má štíhlé fialové květy s bílým hrdlem a dlouhou rourku. Kvete v únoru a v březnu. Snadno zplaňuje, proto ho můžeme vysadit i do trávníku.
Crocus speciosus má velkou kulovitou hlízu s tenkou světle hnědou slupkou, která se na bázi rozpadá. Květy jsou velké, světle fialové s tmavším žilkováním a bílým středem. Blizna je oranžová, bohatě dělená. Je to jeden z nejkrásnějších podzimních šafránů.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Nejvíce druhů šafránu pochází z okolí Středozemního moře. Šafrán skalní je původem z jihovýchodní Evropy a Asie. Crocus tommasinianus z Dalmácie a Crocus speciosus z Balkánu a z Malé Asie.

Pěstování:
Šafrány vyžadují dobrou drenáž, lehkou humózní zahradní půdu a místo na slunci. V době vegetačního klidu potřebují sucho. Hlízy druhů na jaře kvetoucích vysazujeme v září a říjnu, hlízy podzimních šafránů v polovině srpna, asi 5 -7cm hluboko.

Použití:
Do skalek raději vysazujeme botanické druhy, které mají sice menší květy, ale krásnější a do přírodních skalek vhodnější.
Nové fotografie rostlin