Vyhledávání
      

Šafrán jarní (Crocus vernus subsp. albiflorus)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Únor, Březen
Barva květu: 
fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
obruby, skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Název albiflorus je poněkud zavádějící, protože rostlina nekvete pouze bíle, ale ve všech odstínech a přechodech ke světle purpurové až fialové barvě. Má oranžové blizny, které jsou kratší než prašníky. Jeho hlízy, až 5cm velké, ploché, mají síťnatý rozpadavý obal. Listy jsou četné, asi 8cm široké, se středním stříbřitým proužkem. Květy šafránu jarního jsou u původního druhu bílé, lila až světle purpurové nebo fialové, nikdy žluté, kultivary jsou nejrůznějších odstínů. Plod je trojboká kožovitá tobolka s velkými okrouhlými semeny. Rostlina je vysoká 5 -10cm, kvete v únoru a březnu, je mrazuvzdorná.
Crocus vernus subsp. vernus má drobnější hlízky se síťovitě se rozpadajícími šupinami. Hlízky jsou výběžkaté, takže se druh velmi rychle rozšiřuje a zplaňuje. Barva květů přechází od fialové až po čistě bílou s fialovým čárkováním. Ústí korunní trubky je bílé a na bázi lysé. Hřebenitě rozdřípená blizna je delší než nitky prašníků. Mnohé barevné formy vyskytující se ve volné přírodě vedly k vyšlechtění řady zahradních hybridů, známých jako holandské hybridy nebo holandské zahradní šafrány, kterých je registrováno více než 100 druhů. Kvetou v březnu a dubnu. Z kultivarů jsou to např. raný, žlutý´Dutch Yellow´, modrofialový ´Flower Record´, bílý s velkými květy ´Jeanne d´Arc´ a ´Remembrance´ s purpurově modrými květy a mnohé další.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
Šafrán jarní pochází z Albánie, Řecka, Bulharska, Karpat, ale také z tureckých pohoří. Je to hojný druh v Alpách, Pyrenejích, v Tatrách i v jižním Schwarzwaldu. Je znám i z dalších pohoří - Krkonoše, Krušné hory, kde je ale jeho původ druhotný.

Množení:
Řada velkokvětých hybridů je sterilních. Můžeme je tedy rozmnožovat jen oddělováním dceřiných hlízek. Je vhodné rostliny nejdéle po třech, maximálně pěti letech z půdy vyjmout a přesadit. Vyzvedáváme je začátkem července s skladujeme je na suchém místě do září, kdy je očištěné vysazujeme do hloubky 6 -8cm. Důležitá je ochrana proti drobným hlodavcům.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.