Vyhledávání
      

Růže sivá (Rosa glauca)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 2.5 m
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
šedozelená, modrozelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Růži sivou popsal španělsko - francouzský botanik Pourret v roce 1788. Rok na to ji francouzský botanik D.Villars popsal pod jménem Rosa rubrifolia, pod kterým se dodnes uvádí v neaktualizovaných katalozích. Druhové jméno rubrifolia je pro tuto růži velmi příznačné. Rašící listy jsou nápadně karmínové a nejpěstovanější kultivar ´Rubrifolia´, má listy výrazně načervenalé, a to hlavně na okraji. Čepel bývá šedozelené až modrozelená. Listy původních přirozených populací růže sivé jsou ale po celou vegetační dobu modrosivě zelené, jen při rašení karmínové.
Tato růže je vzácná, v parcích se často pěstuje kultivar ´Rubrifolia´. Ten je v kultuře od roku 1814, a protože má sklon vytvářet přímé, rovné kmínky, posloužil mnoha zahradníkům jako podnož pod stromkové růže.
Od růže sivé je také odvozen téměř sto let starý kultivar ´Parkfeuer´, uvedený na trh v roce 1908. má sytě šarlatové květy. Někteří zahradníci ho zařazují mezi křížence růže páchnoucí.
Růže sivá tvoří nevzrůstné, řídké keře, 150 -250cm vysoké, málo větvené. Kmínky a starší větve jsou skořicově hnědé, nepravidelně ostnité. Ostny jsou příliš štíhlé, zřídka silnější, někdy hákovitě zahnuté, starší jsou vybělené, kontrastující s červenohnědou barvou větví. Listy jsou lichozpeřené, nejčastěji sedmičetné, lístky jsou eliptické, zašpičatělé, lysé, někdy řídce chlupaté, vždy namodrale sivozelené. Drobné květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudých květenstvích a mezi korunními lístky mají často zřetelné lístky kališní, které jsou úzké a niťovité, vnější jen naznačeně zpeřené, po odkvětu směřují šikmo vzhůru, výjimečně jsou nepravidelně rozestálé. Korunní lístky jsou purpurově nebo karmínově červené. Kvete v červnu. Květní stopky jsou jak holé, tak řídce stopkatě žláznaté, šípek kulovitý, drobný.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Růže sivá je mezi evropskými růžemi vzácností. Přirozeně roste jen v horách západní, střední i jižní Evropy, někdy i v nadmořské výšce 2000m. V karpatských pohořích roste na Štiavnických vrších, dále v Nízkých Tatrách a v Alpách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.