Vyhledávání
      

Růže čajová kultivar ´Super Star´ (Rosa ´Super Star´)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Nejslavnějším potomkem nejproslulejší růže světa kultivaru ´Gloria Dei´, je kultivar ´Super Star´, tedy něco jako „Nadhvězda“. ´Gloria Dei´ byla symbolem čtyřicátých let, touhy po míru a oslavou konce války.
Kultivar ´Super Star´ vyšlechtila a uvedla na trh v roce 1960 německá firma Tantau. Prodávala se také pod obchodním jménem „Tropicana“. Hned na začátku svého uvedení získala zlaté medaile snad na všech významných světových soutěžích.
Jejími bezprostředními rodiči byly dva nepojmenované semenáče. Jiné dva bezejmenné semenáče byly „babičkami“ : na jeden byl přenesen pyl kultivaru ´Alpengluhen´ a vznikl „tatínek“, na druhý pyl kultivaru ´Gloria Dei´a vznikla „maminka“.
Z otcovské strany sahá rodokmen až před rok 1908 a je v něm i prastará růže Středního východu Rosa foetida cv. Bicolor, tzv. Mánesova nebo kapucínská růže, a zcela výjimečně planá růže Roxburghova (Rosa roxburghii) z Číny.
Z matčiny strany je historie ještě mnohem delší a je v ním mnoho „černých míst“ a nejasností. Dvacet jedna předků bylo růžových, červených nebo fialových, dvanáct jich bylo žlutých nebo měly alespoň žluté tónování, dva byli krémově bílý, někteří oranžoví.
Kultivar ´Super Star´ je typická velkokvětá růže třídy čajohybridů. Květ je až 12cm široký, plný, složený ze 40 -45 svítivě lososově červených korunních lístků. Poupě má štíhlé, kuželovité, dvakrát delší, než je široké. Květy voní intenzivně, ale příjemně. Jsou odolné i k horšímu počasí, ale potom se u starších květů objevují purpurové skvrny na konci korunních lístků, rašící výhony jsou načervenalé, starší zelené, listy jsou středně velké, matné až slabě lesklé. První květy bývají jednotlivé na dlouhých stopkách, později se stonky větví a květenství bývá složeno ze 3 -8 květů na kratších stopkách. Kvete opakovaně téměř po celé léto, ve váze vydrží květy asi 5 dní. Hodí se i pro rychlení ve sklenících. Proti padlí je téměř úplně odolná, proti černé skvrnitosti méně.
V rodokmenech i těch nejslavnějších růží bývá mnoho nejasného: řada nepojmenovaných a jakoby nepovedených semenáčů může být přesto předky nádherné růže. Jen ve čtyřech posledních generacích kultivaru ´Super Star´ je takových neznámých pět.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Tento kutivar vznikl v Německu.

Pěstování:
Růže kupujeme nejlépe přímo v růžových školkách. Nákup u překupníků a supermarketech se nedoporučuje, růže tam totiž nejsou vždy dobře uloženy a ošetřeny, a protože nejsou olistěné a prostokořenné, nelze poznat jejich zdravotní stav, ani stupeň zaschnutí. Ve střední Evropě je nejlépe kupovat růže asi po 10. říjnu a jejich výsadbu neodkládat, vysadit je nejlépe v den nákupu. Připravíme pro ně jamku hlubokou alespoň 40cm a prokypřenou do hloubky 60cm. Nadzemní část i kořenový systém předběžně zkrátíme. Před výsadbou je dobré ponořit kořeny růží nejméně na hodinu do jílové kaše nebo do vody. Keřík do jamky vysadíme tak, aby byl trochu „utopený“. Vzdálenost růží ve výsadbě je dána třídou a konečnou velikostí růže. Velkokvěté čajohybridy vysazujeme 50cm od sebe.
Růže vyžadují dostatek světla a tepla, polohu chráněnou před větrem a výživnou půdu hlinitopísčitou nebo hlinitou. Těžké půdy musíme upravit přidáním písku, odkyselené rašeliny, drcené borky, polystyrénových vloček, perlitu nebo keramzitu.

Množení:
Množení růží je lépe nechat odborníkům. Nejsnadnějším je řízkování, náročnější očkování. Na vhodnou podnož.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.