Vyhledávání
      

Rozrazil nitkový (Veronica filiformis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 3.0 cm do 4.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Existuje téměř 200 druhů rozrazilů. Rostou od nížin až do horských oblastí, v různých světadílech. Jsou nízké, plazivé, kobercové, středně vysoké, ale dorůstají výšky až 2m. Jsou to jednoleté nebo vytrvalé byliny a polokeře. Většinou jsou nenáročné a bohatě kvetou. Květy jsou souměrné s kolovou korunou a dvěma tyčinkami, typické pro všechny rozrazily. Vyrůstají v paždí listů jednotlivě, nebo v řídkých až hustých hroznech. Mají různé odstíny modré barvy, někdy růžové nebo bílé. Plod je dvoupouzdrá tobolka s různě hlubokým zářezem.
Rozrazil nitkový je pouze 3 -4cm vysoký, má tenké dlouhé poléhavé lodyhy, porostlé světle zelenými okrouhlými listy. Modré květy s tmavšími žilkami vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách. Poléhavé lodyhy kořenují a rozrazil se tak brzy rozroste do velkých jasně zelených koberců, krásných zejména v dubnu až červnu, když rozkvete. Na vlhkých stanovištích se velmi rozrůstá a do malých skalek tak není vhodný.
Nad cibuloviny můžeme vysadit rozrazil výhonkový (Veronica surculosa), který je 4 -5cm vysoký, celý šedě chlupatý. Má plazivé, hustě listnaté lodyhy vytvářející krásný šedozelený koberec. Kvete v květnu až červenci modrými nebo růžovými květy.
Nízký nenáročný rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata roste ve střední a jižní Evropě a v Asii. Je hustě pýřitý, má poléhavé, do kruhu rozložené lodyhy s vystoupavými kvetoucími konci. Kvete v květnu a v červnu modrými květy, které vytvářejí hrozny, kultivary mají květy také bílé, nebo růžové.
Do malých skalek je vhodný Veronica prostrata var. pygmaea, který je menší, stěsnaný a bohatě kvete.
Rozrazil šedivý (Veronica incana) je vyšší, 20 -50cm vysoký, celý šedě plstnatý. Má přímou pevnou lodyhu a kopinaté, jemně zoubkaté listy. Kvete v červnu až srpnu hustými hrozny tmavě modrých květů. Vysadíme ho na plné slunce.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Původ:
Rozrazil nitkovitý pochází z Kavkazu, rozrazil nenáročný ze střední a jižní Evropy a Asie.

Pěstování:
Rozrazil vyžaduje jen normální zahradní zem a stanoviště na slunci.

Množení:
Rozrazily množíme většinou dělením na jaře před květem nebo na podzim. Snadno se množí i řízky od května do srpna. Semena dobře klíčí a vyséváme je v květnu nebo v srpnu.

Použití:
Rozrazil můžeme vysadit do skalky, do suché zídky, ale i do přírodní partie v zahradě, do květinových záhonů, některé druhy také nad cibuloviny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.