Vyhledávání
      

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 35.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vejčité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Cerastium zahrnuje více jak 100 druhů. Pro pěstování na skalkách ale není velký výběr. Jsou to rostliny většinou drobnokvěté, nepříliš ozdobné. Druhy s velkými květy, které by mohly skalku zkrášlit, se pěstují jen velmi obtížně. Je to zejména Cerastium uniflorum, vysoký 4 -8cm, domácí v Alpách a Karpatech na žule, Cerastium latifolium je vysoký 5 -10cm a roste v Alpách, Apeninách a Karpatech na vápenci.
Rožce jsou letničky nebo trvalky. Mají kopinaté až široce vejčité, různě chlupaté listy, lodyhy poléhavé nebo vzpřímené, chudě větvené, a korunní plátky na vrcholu vykrojené. Plod je válcovitá tobolka.
Na skalkách se často pěstují Cerastium tomentosum a Cerastium biebersteinii, které se rychle rozrůstají do ozdobných stříbrošedých, ale velkých koberců. Bohatě kvetou v květnu až červnu poměrně velkými bílými květy.
Rožec plstnatý je vysoký 20 -35cm. Nejčastěji se pěstuje drobnější, pouze 10 -15cm vysoká varieta columnae, kterou někteří odborníci pokládají za samostatný druh. Příliš se nerozrůstá a proto ji můžeme vysadit i do menších skalek. Velmi podobný, ale silně se rozrůstající rožec je Cerastium biebersteinii. Rychle se šíří tenkými rozvětvenými podzemními oddenky, ktreé podrostou i velké kameny. Do malých skalek se nehodí. Zcela odlišný Cerastium lanatum patří mezi několik rožců, které stojí za to pěstovat a které nejsou příliš choulostivé. Je to 10 -15cm vysoký, vlnatě chlupatý. Lodyhy jsou vystoupavé, na bázi kořenující, s plazivými výhonky ukončenými listovými růžicemi. Na konci lodyhy vykvétají v květnu až září 1 -3 velké bílé květy. Roste na sutích a skalách ve vysokých horách a v arktické zóně Evropy, v Severní Americe, Asii a Číně. Patří mezi druhy, které vyžadují větší péči.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Cerastium uniflorum pochází z Alp a Karpat, Cerastium latifolium je domovem v Alpách, Apeninách a Karpatech, Cerastium biebersteinii je původem z Ukrajiny a Krymu a Cerastium lanatum pochází z arktické ony Evropy, ze Severní Ameriky, Asie a Číny.

Pěstování:
Rožce vyžadují výslunná suchá místa a velmi chudou půdu. Druhu Cerastium poskytneme dobrou drenáž a odklon od slunce. Do kamenité země přidáme stříhaný rašeliník, abychom udrželi u kořenů vlhko.

Množení:
Rožce množíme dělením nebo na podzim řízky, také velmi snadno semeny, která vyséváme koncem zimy či brzy na jaře.

Použití:
Menší rožce jsou vhodné do výslunných suchých zídek a na kamenitá, pro jiné rostliny nevhodná místa.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.