Zpět na seznam

Rožec plstnatý

Cerastium tomentosum

Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 20 cm do 35 cm
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Rod Cerastium zahrnuje více jak 100 druhů. Pro pěstování na skalkách ale není velký výběr. Jsou to rostliny většinou drobnokvěté, nepříliš ozdobné. Druhy s velkými květy, které by mohly skalku zkrášlit, se pěstují jen velmi obtížně. Je to zejména Cerastium uniflorum, vysoký 4 -8cm, domácí v Alpách a Karpatech na žule, Cerastium latifolium je vysoký 5 -10cm a roste v Alpách, Apeninách a Karpatech na vápenci.
Rožce jsou letničky nebo trvalky. Mají kopinaté až široce vejčité, různě chlupaté listy, lodyhy poléhavé nebo vzpřímené, chudě větvené, a korunní plátky na vrcholu vykrojené. Plod je válcovitá tobolka.
Na skalkách se často pěstují Cerastium tomentosum a Cerastium biebersteinii, které se rychle rozrůstají do ozdobných stříbrošedých, ale velkých koberců. Bohatě kvetou v květnu až červnu poměrně velkými bílými květy.
Rožec plstnatý je vysoký 20 -35cm. Nejčastěji se pěstuje drobnější, pouze 10 -15cm vysoká varieta columnae, kterou někteří odborníci pokládají za samostatný druh. Příliš se nerozrůstá a proto ji můžeme vysadit i do menších skalek. Velmi podobný, ale silně se rozrůstající rožec je Cerastium biebersteinii. Rychle se šíří tenkými rozvětvenými podzemními oddenky, ktreé podrostou i velké kameny. Do malých skalek se nehodí. Zcela odlišný Cerastium lanatum patří mezi několik rožců, které stojí za to pěstovat a které nejsou příliš choulostivé. Je to 10 -15cm vysoký, vlnatě chlupatý. Lodyhy jsou vystoupavé, na bázi kořenující, s plazivými výhonky ukončenými listovými růžicemi. Na konci lodyhy vykvétají v květnu až září 1 -3 velké bílé květy. Roste na sutích a skalách ve vysokých horách a v arktické zóně Evropy, v Severní Americe, Asii a Číně. Patří mezi druhy, které vyžadují větší péči.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Cerastium uniflorum pochází z Alp a Karpat, Cerastium latifolium je domovem v Alpách, Apeninách a Karpatech, Cerastium biebersteinii je původem z Ukrajiny a Krymu a Cerastium lanatum pochází z arktické ony Evropy, ze Severní Ameriky, Asie a Číny.

Pěstování:
Rožce vyžadují výslunná suchá místa a velmi chudou půdu. Druhu Cerastium poskytneme dobrou drenáž a odklon od slunce. Do kamenité země přidáme stříhaný rašeliník, abychom udrželi u kořenů vlhko.

Množení:
Rožce množíme dělením nebo na podzim řízky, také velmi snadno semeny, která vyséváme koncem zimy či brzy na jaře.

Použití:
Menší rožce jsou vhodné do výslunných suchých zídek a na kamenitá, pro jiné rostliny nevhodná místa.
Nové fotografie rostlin