Vyhledávání
      

Rozchodník prudký (Sedum acre)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, kamenité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rozchodníky jsou nenáročné rostliny, které dlouho kvetou a snadno se množí. Jsou to letničky až vytrvalé byliny, někdy také polokeře i keře. Mají dužnatou nebo dřevnatějící lodyhu, listnatou, poléhavou a kořenující, vystoupavou nebo přímou. Listy mají rozmanitý tvar, květy jsou nejčastěji pětičetné, žluté, ale i bílé nebo růžové. Plod je měchýřek s drobnými semeny. Na severní polokouli, místy v afrických horách, v Jižní Americe a na Madagaskaru, v Asii a Severní Americe, je rozšířeno více než 300 druhů rozchodníků.
Rozchodník prudký je jedním z nejkrásnějších stálezelených rozchodníků. Vytváří jasně zelený, 5 -10cm vysoký, volný koberec, který je v červnu a červenci pokrytý hvězdicovitými žlutými květy.
Na suchých stepních stráním a pastvinách v Evropě roste Sedum album. Je stálezelený, plazivý,v červnu až v září vytváří velké koberce s bílými květy.
Menším druhem je Sedum album subsp. micranthum a pro velmi malé skalky je vhodný pouze 5cm vysoký kultivar ´Coral Carpet´, kterému se na podzim zbarví listy dočervena.
Sedum reflexum je 7 - 30cm vysoký, má vystoupavé kořenující, listnaté lodyhy a žluté květy.
Sedum spurium má rozvětvené kořenující, ze kterých vyrůstají vystoupavé listnaté lodyhy jednak krátké, nekvetoucí, jednak 10 -20cm vysoké, na konci s růžovočervenými květy, vykvétajícími v květnu až srpnu. Rychle se rozrůstá do velkých koberců. Pěstuje se několik kultivarů: ´Album´ se světle zelenými listy a bílými květy, ´Purpurteppich´ s květy čistě růžovými aj.
Sedum spathulifolium má šedě až bíle ojíněné listy, které vytvářejí masité přízemní růžice, ze kterých vyrůstají bezlisté křehké výběžky. Na jejich konci kořenují nové listové růžice, z kterých vyrůstá 6 -9cm vysoká listnatá lodyha se zlatožlutými květy v květnu až červenci.
Sedum spathulifolium var. purpureum má purpurové ojíněné listy. Sedum spathulifolium ´Capa Blanca´ má listy stříbřitě bílé.

Čeleď:
Crassulaceae - tlusticovité (tučnolisté)

Původ:
Rozchodník prudký pochází z Evropy, kde roste na suchých kamenitých svazích, na úhorech, zdech i železničních náspech.

Pěstování:
Rozchodníky jsou suchomilné rostliny. Vyžadují kamenitou zem a plné slunce. Starší rozchodníky, které již málo kvetou, po odkvětu hluboce seřízneme.

Množení:
Rozchodníky množíme v březnu semeny, jednodušší je množení dělením nebo řízkováním od jara do podzimu. U některých druhů zakořeňují i jednotlivé listy.

Použití:
Rozchodníky se dobře uplatní nejčastěji v suchých zídkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.